0 زبان
جرم جعل کارت پایان خدمت سربازی
جرم جعل کارت پایان خدمت سربازی

 راه های غیر قانونی معافیت سربازی
استفاده از سند جعلی و یا صرف جعل سند، هر کدام به طور جداگانه جرم است. در نتیجه اگر شخصی سند جعل کند و بعد از این سند جعلی استفاده کند، مرتکب دو جرم که هرکدام مجازات مستقلی دارد،‌ می‌شود.
بسیاری از افراد مشمول سربازی به دنبال راهی برای معافیت سربازی هستند. خوب است بدانید که جعل سند و استفاده از راه‌های غیرقانونی معافیت سربازی در نهایت می‌تواند به مجازات کیفری،‌حبس، جریمه و یا اضافه خدمت منتهی شود.
بر طبق قانون اشخاص مشمول سربازی، ممکن است به دلایل مختلفی از سربازی معاف شوند. به طور کلی ممکن است معافیت پزشکی و یا غیر پزشکی باشد. معافیت پزشکی دو حالت معافیت دائم و یا معافیت موقت دارد.
در ادامه به راه‌های معافیت سربازی اشاره شده است: 
معافیت پزشکی در صورتی که واجد شرایط باشید 
معافیت ایثارگری برای متقاضیانی که شرایط آن را دارند
معافیت برای موارد خاص بر طبق قانونمعافیت تحصیلی
معافیت سربازی با پروژه کسری خدمت
معافیت تعهد به خدمت
معافیت به واسطه کفالت در صورتی که واجد شرایط باشید
معافیت مشمولان مددجو با حمایت و پوشش کمیته امداد امام خمینی
معافیت یا کسر خدمت به واسطه تاهل
معافیت با بخشودگی سنیمعافیت از طریق بنیاد ملی نخبگان
مجازات جعل کارت پایان خدمت چیست؟
جعل یک جرم است و مجازات دارد. جرم جعل زمانی اتفاق میفتد که فرد خاطی با ساخت سند یا نوشته و یا مهر یا امضا و یا با الحاق، خراشیدن یا تراشیدن و یا محو یا تقدیم و یا تاخیر در تاریخ سند و یا با الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر و یا جعل امضای یک نفر، سند تقلبی بسازد.
بر طبق قانون خدمت وظیفه عمومی، کسی که با جعل شناسنامه، مهر، امضا، کارت معافیت یا پایان خدمت، شناسنامه دیگران، اعمال نفوذ، گواهی غیر واقع و دروغین، شهادت دروغ، پنهان کردن دروغ، رشوه و یا فریب، لوازم معافیت خودش و یا دیگران را فراهم کند، مرتکب جرم شده و از یک سال تا پنج سال حبس تعزیری خواهد داشت.
لازم به ذکر است که مجازات جعل کارت پایان خدمت بسته به اینکه خود فرد شخصا مرتکب آن شود و یا با صدور تصدیق‌نامه جعلی توسط پزشک این کار را انجام دهد متفاوت است. اگر خود فرد مرتکب جرم جعل کارت پایان خدمت شود و برای معافیت خودش این کار را انجام دهد و یا به وسیله شخص دیگری سندی را به اسم پزشک جعل کند، به حبس از ۶ ماه تا ۱ سال و یا به ۳ تا ۶ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.
اگر معافیت سربازی به واسطه کمک یکی از کارمندان دولت یا افراد نظامی انجام شود، مجازات افراد خاطی شدیدتر خواهد بود. به عبارت دیگر اگر شخص نظامی موجبات معافیت کسی را فراهم کند و یا به کمک شخص دیگری برای او گواهی خلاف واقع صادر کند به حبس از ۱ تا ۵ سال و یا ۶ میلیون تا ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد. علاوه بر این اگر برای این کار رشوه گرفته باشد باید این رشوه را استرداد کند و بر اساس قانون به دلیل جرم ارتشا نیز محکوم و مجازات می‌شود.
درصورتیکه پرسنل اداره وظیفه عمومی و ارگان‌ها و موسسات دولتی و نمایندگان شوراها مرتکب این جرایم شوند، یا رشوه بگیرند و خلاف واقع اسباب معافیت کسی را فراهم کنند، علاوه بر انفصال دائم از خدمت دولتی، به مدت ۳ تا ۷ سال به حبس تعزیری محکوم می‌شوند.
افزون بر تمام این موارد،‌ بر طبق قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، شخص مشمول متخلف هم اگر خلاف واقع امتیازی کسب کند به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و یا به ۳ تا ۱۸ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود و باید به خدمت سربازی نیز اعزام شود.
مجازات جعل مدارک پزشکی پایان خدمت
در برخی موارد ممکن است افراد با کمک پزشک اسباب معافیت سربازی را فراهم کنند. به عبارت دیگر طبیب برای شخص مشمول، تصدیق‌نامه‌ای خلاف واقع بنویسد تا فرد از این نامه در ادارات رسمی یا برای ارائه به مراجع قضایی استفاده کند. در چنین حالتی این پزشک متخلف، به  ۶ تا ۲ سال حبس و به ۳ تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.  علاوه براین اگر برای صدور گواهی جعلی رشوه هم گرفته باشد، باید این پول را پس بدهد و مشمول مجازات جداگانه‌ای به دلیل ارتکاب جرم ارتشا نیز خواهد شد.
بر اساس ماده ۶۰ قانون خدمت وظیفه عمومی کسی که با جعل، اعمال نفوذ، گواهی کذب و یا رشوه و غیره… موجبات معافیت خود یا دیگران را فراهم کند در دادگاه محکوم خواهد شد و برای او حبس تعزیری در نظر گرفته می‌شود.
استعلام اصل بودن کارت پایان خدمت
برای استعلام اصل بودن کارت پایان خدمت از سازمان وظیفه عمومی ناجا باید شرایطی مهیا باشد که در ادامه به آن اشاره شده است:
مخدوش و خط‌خوردگی و ناخوانا بودن کارتعدم ذکر تاریخ شروع و پایان خدمت سربازیمدت خدمت ذکر شده در کارت بیش از ۳۰ ماه باشدعدم تطابق و مغایرت تاریخ شروع واتمام خدمت با مجموع مدت ذکر شده در کارت
برای استعلام آخرين وضعيت کارت پايان خدمت باید از طریق سامانه خدمات الکترونيک سازمان وظيفه عمومی اقدام کرد. لازم به ذکر است که افرادی که از سال ۱۳۶۰ به بعد کارت پایان خدمت یا کارت معافیت گرفته‌اند باید کارت خود را تعویض کنند. اگر اطلاعات افراد در سیستم کامل نباشد ممکن است روند استعلام و مدت آن کمی طولانی شود. تمام متقاضیان در سیستم کد سخا دارد و می‌توانند از طریق دفاتر پلیس +۱۰ برای دریافت کد خود اقدام کنند.
نقش وکیل کیفری در جعل کارت سربازی
بسیاری از افراد به دنبال راهی هستند تا از خدمت سربازی معاف شوند و یا مدت زمان آن را کوتاه کنند. در همین راستا ممکن است به دنبال راه‌های غیرقانونی معافیت سربازی باشند و با جعل یا رشوه برای معافیت سربازی تلاش کنند. گاهی دیده شده که فرد مشمولی به خدمت سربازی اعزام شده و بعداز مدت کوتاهی با فرار از سربازی هرگز به خدمت باز نگشته و خدمت سربازی خود را نیمه‌کاره رها کرده است.
لازم به ذکر است که در تمام شرایط ذکر شده ممکن است مشکلات زیادی برای شخص مشمول ایجاد شود. اگر به درستی در این زمینه اقدام نشود ممکن است به مجازات حبس و جریمه و یا افزایش مدت خدمت سربازی منجر شود.  در نتیجه اگر شخصی برای دریافت کارت پایان خدمت جعلی اقدام کند و قانون متوجه این موضوع شود، به جریمه و حتی اضافه خدمت محکوم می‌شود.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال