0 زبان
زورگیری و مجازات آن
زورگیری و مجازات آن

زورگیری چیست و شرایط وقوع آن کدامند؟
 زورگیری عملی است که به موجب آن شخص زورگیر، دیگری را وادار به دادن پول یا مال خود می کند
به طور کلی جرم زورگیری باشرایط زیر تحقق می یابد
ایجاد فشار و اعمال خشونت و تهدید بر دیگری برای دادن مال خود:
شرط اول زورگیری این است که شخص زورگیر با ایجاد فشار بر دیگری بخواهد مال او را بگیرد. به بیان دیگر، شخص می بایست مال خود را بدون رضایت و با اجبار مال خود را به زورگیر بدهد و نه با میل و رضای درونی.
مثلا شخص زورگیر اسلحه ای روی سر کسی بگذارد و بگوید اگر کیف پولت را به من ندهی تو را خواهم کشت. البته در ادامه توضیح خواهیم داد که در صورتی که زورگیری با سلاح سرد یا گرم انجام شود در صورت جمع
بشرایط از مصادیق محاربه خواهد بود و مجازات آن اعدام است و نه صرفا مجازات زورگیر.
شرط دیگر تحقق جرم زورگیری این است که شخص زورگیر هدفش از توسل به خشونت و اجبار گرفتن پول یا مالی یا انجام دادن کاری باشد.
برای مثال عمل شخصی که در خیابان به دیگری حمله می کند و از طریق ایراد ضرب و جرح پول های داخل جیبش را از وی می گیرد یک نوع زورگیری است.
البته ممکن است گفته شود این عمل را می توان از مصادیق سرقت مقرون به آزار نیز دانست و مجازات این جرم را بر او تحمیل کرد، اما تفاوت ظریفی که زورگیری با سرقت همراه با اذیت آزار دارد این می باشد که در عمل سرقت ،سارق خودش اقدام به برداشتن مال دیگری می کند ولی در زورگیری شخص زورگیر با اعمال خشونت، دیگری را وادار می کند که به دست خودش مالش را تقدیم سارق کند ولی بدون رضایت درونی.
تفاوت دو جرم زورگیری و اخاذی با یکدیگرچیست ؟
زورگیری و اخاذی اگرچه اغلب با یکدیگر به کار می روند اما تفاوت هایی نیز با هم دارند.
اخاذی به معنای گرفتن مال یا چیزی از طریق تهدید و یا زورگیری می باشد.
اصولا هدف از اخاذی کسب مال یا گرفتن خدماتی از فردی به طور غیر قانونی و از روی اجبار می باشد.
حال در صورتی که این عمل گرفتن مال و تهدید همراه با خشونت باشد زورگیری محسوب می شود.
بنابراین می توان نتیجه گرفت که زورگیری یکی از انواع اخاذی است که از طریق توسل به اعمال خشونت آمیز صورت می گیرد.
مجازات زورگیری چیست؟
همانطور که گفتیم برای زورگیری ماده قانونی مخصوصی نداریم ولی به طور کلی می توان آن را تحت شمول ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی دانست که مقرر می دارد:
«هرگاه شخصی دیگری را به هر نحوی تهدید به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او کند،
اعم از این که به این واسطه، تقاضای وجه و یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده و یا ننموده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد گردید.»
زورگیری با چاقو و اسلحه چه حکمی دارد؟
طبق ماده ۶١٧:
هرکس به وسیله چاقو و یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود، در صورتی که از مصادیق محارب نباشد، به حبس از ۶ ماه تا ٢‌ سال و تا ٧۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.
ممکن است شخص زورگیر برای رسیدن به مقاصد خود از اسلحه اعم از سرد و گرم استفاده کند، در اینجا ، در صورتی که موجب نا امنی گردد ،جرمی که به وقوع می پیوندد تحت عنوان محاربه قرار می گیرد و مجازات آن اعدام است .
به موجب ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی، محاربه عبارت از کشیدن سلاح به ‌قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ترساندن آن ‌هاست؛ به ‌نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد. این جرم در صورتی تحقق می‌یابد که نتیجه‌ی آن، یعنی ایجاد ناامنی در محیط رخ دهد؛ بنابراین، چنانچه به ‌هر دلیل مجرم نتواند این نتیجه را ایجاد کند، محارب محسوب نخواهد گردید.
همانطور که ملاحظه می کنید یکی از مصادیق محاربه، کشیدن سلاح به قصد مال مردم می باشد، بنابراین شخصی که برای زورگیری یا سرقت یا راهزنی از سلاح استفاده می کند حتی اگر آن را به کار نگیرد و صرفا به سلاح دست ببرد محارب محسوب می شود و مجازات آن اعدام است.
بنابراین جرم زورگیری در صورتی که با سلاح سرد یا گرم استفاده شود مجازات آن تغییر پیدا می کند و اعدام می شود.
 
 
 نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال