0 زبان

قذف چیست و شرایط حد قذف در قانون مجازات چگونه است

قذف چیست و شرایط حد قذف در قانون مجازات چگونه است
قذف چیست و شرایط حد قذف در قانون مجازات چگونه است

 قذف چیست و شرایط حد قذف در قانون مجازات چگونه است؟
بررسی جرم قذف در حوزه صلاحیت دادسرا و دادگاه و با ارائه شهود یا ادله معتبر امکان پذیر خواهد بود. از دیدگاه قانونی، هرگونه توهین و یا تهمت در هر درجه ای از سمت یک شخص به فرد یا افراد مقابل خواه زنده یا مرده، می تواند شامل مجازات شود. در بعضی از این موارد، مجازات شخص خاطی به صورت حدی و در بعضی از آنها مجازات به شکل تعزیری وجود دارد. مجازات حدی، بر اساس مجازات تعیین شده در شریعت اسلام است ( مانند حکم اعدام پس از چهار بار شرب خمر ) اما احکام تعزیری، توسط حاکم شرع یا قاضی و با توجه به درجه جرم تعیین می گردند. جرم قذف یکی از جرائم جدی و شامل مجازات سنگین است که در این مقاله در مورد این جرم، مجازات و سایر شرایط مربوط به آن با شما صحبت خواهیم کرد 
قذف چیست؟
قذف عبارت است از دادن نسبت ناروای زنا یا لواط به دیگری و بسیار شبیه توهین یا افتراست ولی قانونگذار به جهت تاثیری که روی حیثیت و آبروی خود (مخاطب قذف) و اطرافیان آن فرد دارد آن را جرمی خاص با آثار و احکام و مجازات خاص دانسته است. این جرم از جمله جرایم حدی است به این معنا که مجازات آن در شریعت اسلام مشخص شده است.
به عنوان مثال اگر شخصی به دیگری نسبت زنا بدهد و یا فحش ناموسی بدهد که مثلا تو فاحشه هستی یا مثلا مادر تو فلان است و اگر نتواند در دادگاه ثابت کند این مورد مستوجب حد قذف است و مجازاتش ۸۰ ضربه شلاق است.
مجازات قذف
حد قذف یا مجازات فحش ناموسی، هشتاد ضربه تازیانه است که در ماده ۲۵۰ قانون مجازات اسلامی به آن اشاره شده است. در مواردی قانونگذار حد قذف را قابل اجرا ندانسته و به جای آن 31 تا 74 ضربه شلاق تعزیری در نظر گرفته است، زمانی است که پدر یا جد پدری فرزند یا نوه خود را قذف کند، هرگاه کسی زنا یا لواطی که موجب حد نیست مانند زنا یا لواط در حال اکراه یا عدم بلوغ را به دیگری نسبت دهد و همچنین در قذف پیامبران و امامان و حضرت فاطمه زهرا زمانی که قاذف مدعی شود در حال مستی یا غضب یا به نقل دیگری این عمل را انجام داده است به طوری که توهین تلقی شود.
شرایط اجرای حد قذف
1- به موجب ماده ۲۵۵ قانون مجازات اسلامی حد قذف حق‌الناس به حساب می‌آید و تعقیب و اجرای مجازات به درخواست مقذوف وابسته است. در صورت گذشت مقذوف در هر مرحله حسب مورد تعقیب، رسیدگی و اجرای مجازات موقوف می‌شود. مقذوف کسی است که به او نسبت ناروا داده شده، نه کسی که دشنام شنیده است. مثلاً اگر کسی به شخص دیگری بگوید «مادرت زنا کرده» در اینجا مادر فرد «مقذوف» است. در این موارد درباره مخاطب اگر به علت این انتساب اذیت شده باشد، به مجازات توهین محکوم می‌گردد.
2- به موجب ماده ۲۴۶ قانون مجازات اسلامی قذف باید روشن و بدون ابهام بوده و نسبت دهنده به معنای الفاظ آگاه و قصد انتساب داشته باشد اگرچه مقذوف یا مخاطب در حین قذف از مفاد آن آگاه نباشد.
3- به موجب ماده ۲۵۱ قانون مجازات اسلامی قذف در صورتی موجب حد می‌شود که قذف شونده در هنگام قذف، بالغ، عاقل، مسلمان، معین و غیر متظاهر به زنا یا لواط باشد. هرگاه قذف شونده، نابالغ، مجنون، غیر مسلمان یا غیر معین باشد قذف کننده به ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیری درجه ۶ محکوم می‌شود لکن قذف متظاهر به زنا یا لواط مجازات ندارد. البته قذف کسی که متظاهر به زنا یا لواط است نسبت به آنچه متظاهر به آن نیست موجب حد است مثل نسبت دادن لواط به کسی که متظاهر به زنا است.
4- به موجب ماده ۲۵۷ قانون مجازات اسلامی کسی که چند نفر را به یک لفظ قذف نماید، هر کدام از قذف شوندگان می‌تواند جداگانه شکایت نماید و در صورت صدور حکم محکومیت، چنانچه قذف شوندگان یک جا شکایت نمایند بیش از یک حد جاری نمی‌شود.
اما اگر چند نفر را به طور جداگانه قذف کند خواه همه آن‌ها با هم خواه جداگانه شکایت کنند در برابر قذف هر یک حد مستقلی بر او جاری است. به موجب ماده ۲۵۸ قانون مجازات اسلامی کسی که دیگری را به یک یا چند سبب، یک بار یا بیشتر قبل از اجرای حد قذف نماید، فقط به یک حد محکوم می‌شود، لکن اگر پس از اجرای حد، قذف را تکرار نماید حد نیز تکرار می‌شود و اگر بگوید آنچه گفته ام حق بود به ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیری درجه ۶ محکوم می‌گردد.
شرايط قاذف و مقذوف
قاذف به کسی گفته می شود که عمل قذف را مرتکب شده است و مقذوف به کسی گفته می شود که قاذف به او نسبت زنا یا لواط داده است.
برای اینکه عمل قذف اثبات گردد قاذف و مقذوف باید دارای شرایطی باشند که در این قسمت بیان می گردد:
قذف زمانی محقق می شود که قذف شونده در زمان قذف بالغ، عاقل، مسلمان، معین و غیرمتظاهر به زنا یا لواط باشد. در صورتی که قذف شونده این شرایط را دارا نباشد مجازات قاذف 31 تا 74 ضربه شلاق تعزیری خواهد بود. البته اگر قذف شونده متظاهر به زنا یا لواط باشد قذف نسبت به او مجازات نخواهد داشت.
قاذف نیز باید صراحت در گفتار و یا نوشتار داشته باشد و معنای عباراتی که نسبت می دهد را بداند و قصد نسبت دادن داشته باشد و عاقل و بالغ نیز باشد.
سخن آخر در مورد جرم قذف
جرم قذف یکی از جرم های سنگین در جرائم کیفری است و مجازات آن معمولا غیر قابل تخفیف یا گذشت خواهد بود. برای اثبات این جرم در دادگاه و یا دادسرا، باید حضور دو شاهد عادل یا مدرک کتبی اعم از متن نوشتاری، پیامک، تماس تلفنی و یا فیلم وجود داشته باشد. مرجع رسیدگی به جرم قذف معمولا دادسرا و دادگاه کیفری هر استان یا شهرستان می باشد و رسیدگی به این جرم در صلاحیت شوراهای حل اختلاف نخواهد بود. همچنین در صورتی که جرم قذف توسط قاذف برای بیش از یک نفر اتفاق بیفتد، هر یک از مقذوف شدگان می توانند به صورت جداگانه از فرد قاذف شکایت کنند. در این مورد، حد جرم قذف برای هر شکایت کننده به صورت جداگانه بر شخص قاذف اجرا خواهد شد. همچنین اگر فرد پس از اجرای حد جرم قذف ، از عمل خود پشیمان نباشد و بگوید که آنچه گفته ام حق بوده است، مجددا به ۳۱-۷۴ ضربه شلاق تعزیری درجه ۶ محکوم خواهد شد.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال