0 زبان

حکم جلب و نکات قانونی که در باره آن باید بدانید

حکم جلب و نکات قانونی که در باره آن باید بدانید
حکم جلب و نکات قانونی که در باره آن باید بدانید

حکم جلب چیست 
« حکم جلب » عبارتی عامیانه است که در علم حقوق، به آن « قرار جلب » یا « دستور جلب » گفته می شود، زیرا در عرف حقوقی و قضایی حکم، به معنای رأی دادگاه است، در صورتی که دستور جلب، رأی محسوب نمی شود و فقط نوعی دستور است. قرار جلب، در امور کیفری دستوری است که قاضی پرونده در مراحل مختلف برای دستگیری افراد صادر می کند تا آنان را به محضر دادگاه بیاورند.
بنابراین قرار جلب در دو حالت صادر می شود: گاهی قاضی دادگاه در روند اجرای حکم، برای مجبور کردن فرد به اجرای حکم، قرار جلب صادر می کند وگاهی نیز زمانی که هنوز فرد متهم نشده، قاضی برای رسیدگی به حکم و انجام تحقیقات بیشتر، دستور جلب کسی را که از او شکایت شده است، صادر می کند. البته در مورد دوم، هنوز معلوم نیست که فرد متهم است یا خیر و فقط اتهام متوجه وی است و به این علت که دلایلی برای متهم بودن وجود دارد، قاضی این قرار را صادر می کند. در این حالت، ابتدا متهم را به دادگاه دعوت می کنند و در صورتی که وی در دادگاه حاضر نشود، برای رسیدگی به پرونده، او را جلب می کنند.
در دعاوی حقوقی نیز زمانی می توان دستور جلب صادر کرد که یا نتوانیم در زمان اجرای حکم، مالی از بدهکار معرفی کنیم یا خود بدهکار، مالی را برای ادای دینش معرفی نکند. بنابراین قاضی پرونده با اعمال ماده 2 « قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی » حکم جلب او را صادر می کند.
دستور جلب عادی و سیار
هر قاضی فقط در حوزه قضایی خود می تواند دستور جلب صادر کند، مثلاً کل استان اصفهان یک حوزه قضایی محسوب می شود و قاضی اصفهان فقط اجازه صدور دستور جلب در حوزه استان اصفهان را دارد واگر شخصی که قرار است برایش دستور جلب صادر شود، در خارج از حوزه قضایی باشد، باید به حوزه قضایی دیگر«نیابت» داده شود. دستور جلب نیز به دو روش اجرا می شود: گاهی ممکن است قاضی پرونده دستور جلب را به یک کلانتری خاص ابلاغ کند که به این نوع «قرار جلب عادی» می گویند، اما اگر دستور جلب به همه کلانتری های حوزه داده شود، به آن «جلب سیار» گفته می شود. استفاده از هریک از این دو روش جلب به اعلام شما به عنوان شاکی بستگی دارد، به این صورت که اگر در دادگاه اعلام کنید نشانی محل زندگی فردی را که از او شکایت دارید می دانید، دستور جلب عادی برای او صادر می شود، اما اگر نشانی او را نمی دانید یا بدهکار متواری شده است، باید این موضوع را در دادگاه اعلام کنید تا دستور جلب سیار برایش صادر شود.
به کمک این دستورِ مدت دار، می توانید هر جا که بدهکار را دیدید، با کمک یک مأمور انتظامی، دستگیرش کنید و به دادگاه تحویل دهید.
موارد صدور حکم جلب
در پرونده های حقوقی جهت تکمیل پرونده و کشف حقیقت به شهادت شهود نیاز است. از این رو به دادگاه احضار می شوند و چنانچه این افراد بدون دلیل موجه در دادگاه حضور نیابند، حکم جلب آنها صادر می شود.متهمی که به دادگاه احضار می شود ولی بدون دلیل موجه از حضور در دادگاه امتناع کند، مجددا احضاریه به وی ابلاغ می شود. بی توجهی وی به ابلاغیه برای بار دوم و عدم حضور در دادگاه، منجر به صدر حکم جلب وی می شود.در صورت وجود احتمال فرار یا اختفای متهم، از همان ابتدا حکم وی صادر می شود.برای وادار کردن متهم به اجرای حکم قطعی صادر شده توسط دادگاه.چنانچه اجرای حکم صادره به تعویق افتد و احضاریه ای به متهم جهت اطلاع وی از این موضوع ابلاغ شود. عدم حضور وی در دادگاه بدون دلیل موجه، صدور حکم جلب وی را در پی خواهد داشت. البته در این حالت جلب وی به منظور ابلاغ و تفهیم حکم دادگاه و شرایط آن به وی خواهد بود.در ارتکاب جرائم مشهود، ضابطین دادگستری جهت رسیدگی به جرم وی و تکمیل پرونده، مجرم را برای حداکثر 24 ساعت جلب و بازداشت می کنند.نصب هرگونه بنر تبلیغاتی، اعلامیه و … بر روی تابلوهای ارگان های دولتی از جمله مدارس، بیمارستان ها و یا تابلوهای راهنمایی و رانندگی، جرم محسوب شده و ماموران نیروی انتظامی می توانند در صورت مشاهده، فرد مرتکب را جلب نموده و به مقامات قضائی مربوطه تحویل دهند.
نکات مهم و قابل توجه
درخواست جلب متهم توسط شاکی در پرونده های کیفری، در همان ابتدای شکایت مقدور نیست و بعد از صدور حکم قطعی دادگاه قابل صدور است.
در پرونده های حقوقی نیز شاکی می تواند بعد از شکایت و شروع اجرای پرونده، درخواست جلب نماید.برگه جلب دارای تاریخ انقضا می باشد و بعد از اتمام مهلت آن، فاقد اعتبار بوده و باید اقدام به تمدید مهلت آن نمود.برگه جلب صادره به حوزه مربوطه، تنها در آن حوزه قابل اجراست و ماموران کلانتری خارج از آن حوزه، حق دستگیری متهم را نخواهند داشت.ورود به منزل متهم تنها در صورت داشتن مجوز ورود به منزل امکان پذیر است و با حکم جلب تنها در صورتی می توان اقدام به تفتیش منزل نمود که چنین دستوری صادر شده باشد.تنها اصل برگه حکم جلب اعتبار دارد و کپی آن فاقد اعتبار است.
جمع بندی و نتیجه گیری
صدور حکم جلب در پرونده های حقوقی مبنی بر اثبات اتهام وارده به فرد و بازداشت و مجازات وی نیست. بلکه از این طریق فرد را مجبور به ادای دین خود می کنند. تنها در صورتی که فرد بدهکار از ادای دین خود سر باز زند، تا زمان پرداخت بدهی توسط وی، قانون مجبور به بازداشت و اعمال مجازات بر وی خواهد بود. یادآوری این نکته نیز ضروری است که گاهی برخی از بدهکاران اموال خود را به نام فرد دیگری می زنند تا از توقیف اموال خود جلوگیری کنند. در این حالت اگر این اقدام وی بعد از طرح شکایت شاکی باشد، نقل و انتقالات انجام شده قابل قبول نبوده و فاقد اعتبار خواهند بود. ولی اگر قبل از طرح شکایت باشد، اثبات مالکیت آن اموال به بدهکار دشوار بوده و مشورت با وکیل مجرب لازمه کار است. حتی در صورتی که نتوان عدم اعسار بدهکار را اثبات نمود، وی از ادای دین معاف نمی شود. بلکه بدهی او قسط بندی می شود.
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال