0 زبان

جرم نگهداری و فروش مشروبات الکلی

جرم نگهداری و فروش مشروبات الکلی
جرم نگهداری و فروش مشروبات الکلی

جرم فروش ونگهداری مشروبات الکلی و مجازات آن
می‌دانید که طبق قانون مصرف مشروبات الکلی جرم محسوب می‌شود و این اولا به این دلیل است که قانون ما برگرفته از شرع اسلام است و در اسلام مصرف شراب حرام است و دوما به این خاطر است که فرد مصرف‌کننده ممکن است کنترل خود را از دست داده و در جامعه ایجاد ناامنی کند؛ به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله به جرم حمل مشروب و نگهداری آن پرداخته‌ایم. 
گفتنی است که در قانون برای مصرف مشروبات الکلی بر اساس شرع اسلام، مجازات حد در نظر گرفته شده است؛ در ادامه‌ی همین مسئله اگر کسی از مشروبات الکلی نگهداری کند یا آن را حمل کند، طبق قانون، جرم حمل و نگهداری مشروبات الکلی صورت گرفته و مجرم تحت تعقیب قرار می‌گیرد.
علاوه بر توضیحات داده شده بد نیست بدانید که ساختن مشروبات الکلی، خرید و فروش و قاچاق آن هم جرم محسوب شده و مجازات‌های آنها در قانون تعیین شده است؛ نکته‌ی دیگر در این رابطه این است که گاهی ممکن است مکان‌هایی برای مصرف مشروب بر پا شوند که از نظر قانون این کار هم جرم است و مجازات خواهد داشت.
مجازات حمل و نگهداری مشروبات الکلی
قانون مجازات اسلامی در ماده‌ی 702 خود آورده است که خرید و فروش مشروب، ساختن آن، در معرض فروش گذاشتن آن و یا حمل و نگهداری آن با مجازات شش ماه تا یک سال حبس و تا 74 ضربه شلاق، همراه خواهد داشت؛ علاوه بر این در همین ماده آمده است که حتی اگر شخصی مشروبات الکلی را در اختیار دیگران قرار دهد با همین مجازات رو به رو می‌شود.
البته مجازات دیگری هم در همین قانون آمده و آن هم جریمه‌ی نقدی به اندازه‌ی پنج برابر ارزش مشروباتی است که از مجرم کشف می‌شود. بنا بر توضیحات داده شده، جرم حمل مشروب یا نگهداری آن با سه مجازات مختلف همراه خواهد بود که باید طبق همان میزانی که در قانون آمده اعمال شوند.
گفتنی است که این مجازات‌ها طبق قانون قابل تعلیق نیستند یعنی قاضی حق ندارد مجازات حمل و نگهداری مشروبات الکلی یا ساخت یا فروش آنها را منوط به احراز شرایطی کند که این مورد در تبصره سوم ماده‌ی 703 قانون مجازات آمده است، مگر اینکه اصلا جرم او در دادگاه ثابت نشده باشد.
مجازات حمل و نگهداری مشروبات الکلی در ماشین
در ادامه‌ی جرم حمل مشروبات الکلی، بر اساس تبصره‌ی اول از ماده‌ی 703 قانون مجازات اسلامی، اگر مشروباتی که از مجرم و در وسیله‌ی نقلیه کشف می‌شود، بیش از بیست لیتر باشد و مالک وسیله از آن اطلاع داشته باشد، وسیله‌ی نقلیه‌ای که با آن حمل می‌شود، به نفع دولت ضبط می‌شود.
با این حال اگر جرم حمل مشروب بدون اطلاع صاحب وسیله‌ی نقلیه صورت گرفته باشد، فرد مجرم باید معادل قیمت آن وسیله را به عنوان جریمه‌ی نقدی پرداخت کند که البته علاوه بر اینها، مجازات‌هایی که در بخش قبل برای جرم حمل مشروب بیان شد نیز توسط قاضی اعمال می‌شوند.
باید بدانید که در همین تبصره‌ی قانونی آمده است که تمام وسائل و ابزاری که برای ساختن مشروبات به کار رفته‌اند یا در جهت انجام هر کدام از جرم‌های یاد شده استفاده شده‌اند و تمام پول‌هایی که از راه خرید و فروش مشروبات الکلی به دست آمده‌اند، به نفع دولت ضبط می‌شوند.
مجازات تأسیس مکان شراب‌خواری
در ادامه‌ی جرم حمل مشروب و بر اساس ماده‌ی 704 قانون مجازات اسلامی، اگر شخصی برای مصرف مشروبات الکلی، محلی را تأسیس کند یا مردم را به آنجا دعوت کرده باشد، مجازات او سه ماه تا دو سال حبس خواهد بود و به 74 ضربه شلاق یا از یک میلیون و پانصدهزار تا دوازده میلیون ریال جریمه‌ی نقدی یا هر دوی آنها محکوم می‌شود.
البته گفتنی است که اگر هر دوی این جرم‌ها را انجام داده باشد، یعنی تأسیس محلی برای شراب‌خواری و دعوت مردم به آنجا، باید طبق قانون به حداکثر مجازات محکوم شود.
نکته: شرب خمر یا شراب خواری از جمله جرم هایی است که مجازات حدی دارد و در صورت اثبات خوردن مشروب، شخص مجازات شده و مشمول مجازات شلاق است.
تخفیف در مجازاتِ جرم حمل مشروب
مجازات نوشیدن مشروب یا همان شُرب خمر از جمله مجازات‌های حدی است، یعنی مجازاتی که مقدار و نوع آن در شرع اسلام بیان شده است و در قانون مجازات نیز مقدارش بیان شده است، بنابراین توسط قاضی قابل تخفیف نخواهد بود.
امّا مجازاتِ جرم حمل مشروب و نگهداری آن از نوع تعزیری است، یعنی نوع و میزانش در شرع بیان نشده و قانون آن را تعیین کرده است، هرچند طبق آنچه که گفتیم این مجازات بر اساس قانون قابل تعلیق نیست امّا دادگاه می‌تواند طبق تشخیص خود و شرایط خاص در تعیین مجازات تخفیف دهد یا به عبارتی مجرم را به حداقل مجازات تعیین شده در قانون ، محکوم کند.
تفاوت مجازات حمل مشروبات داخلی و خارجی
حکم ماده‌ی 702 قانون مجازات اسلامی که در مورد جرم حمل مشروبات الکلی بیان شد، فقط در مورد شراب‌های تولید شده در داخل است و این موضوع در تبصره‌ی اول ماده‌ی 22 قانون جدید مبارزه با قاچاق ارز و کالا بیان شده است.
در همین قانون برای حمل، نگهداری، خرید و فروش مشروبات خارجی جزای نقدیِ کمتر از ده میلیون تومان در نظر گرفته شده که گاهی اوقات باعث سوء استفاده‌ی مجرمین می‌شود.
اگر حمل کننده‌ی مشروبات کارمند دولت باشد
تبصره‌ی دوم از ماده‌ی 703 قانون مجازات اسلامی به این موضوع اشاره کرده که اگر کارمندان دولت یا موسسات وابسته به آن، کارمندان قوای سه گانه یا اعضای نیروهای مسلح، به هر طریقی در جرم حمل مشروب یا نگهداری آنها و به طور کلی جرم‌هایی که در ماده‌ی 702 و 703 به آن پرداخته شده، به هر شکلی همکاری داشته باشند، علاوه بر مجازات‌های بیان شده، از یک تا پنج سال از خدمت در نهادهای دولتی محروم خواهند شد.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال