0 زبان
بررسی جرم تهدید و مجازات آن
بررسی جرم تهدید و مجازات آن

جرم تهدید و مجازات آن
در ماده ۶۶۸ قانون مجازات اسلامی (۱۳۹۲) ، جرم تهدید را بدین صورت عنوان نموده اند: “هر کس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته‌ها یا سند یا امضا و یا مهر نماید و یا سند و نوشته‌ای را که متعلق به او یا سپرده به او می‌باشد از وی بگیرد به حبس از سه ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد”.
ارکان مدنی جرم تهدید از نگاه قانون کدام است؟
دادن وعده انجام نمودن عملی در ارتباط با شخص دیگر که وی را در آینده متضرر خواهد کرد.
وعده داده شده باید در فرد تهدید شده اثر کند.
مصادیق جرم تهدید در قانون شامل موارد زیر است:
اشخاصی که توسط هر نوع سلاح گرم و سرد اقدام به تهدید فرد دیگری می‌کنند.
اشخصاصی که تهدید را وسیله اجبار دیگران به امضا و مهر و ارائه سند و نوشته‌ای می‌نمایند.
افرادی که توسط تهدید به قتل، افشای راز، ایجاد آسیب‌های مالی و نفسی در فرد و تهدید به آبرو، وی را ملزم به انجام یا قبول امری می‌کنند.
تهدید در هواپیما که موجب اخلال در کار ناوگان هوایی و پرسنل پرواز می‌شود.
انتشار مطالب حاوی تهدید
بنابر ماده ۳۱ قانون مطبوعات، مطالب حاوی تهدید به هتک حرمت یا افشای اطلاعات و راز‌های شخصی و مشمول مصادیق مجرمانه بوده و در صورت انتشار آن ها، مطابق قانون تعزیرات مدیر مسئول نشریه مورد بازجویی و محاکمه قرار خواهد گرفت.
ادله مورد نیاز برای اثبات جرم تهدید
امروزه با رواج استفاده از وسایل ارتباط جمعی برای اطلاع رسانی و سایر مقاصد ارتباطی، امکان وقوع جرم تهدید توسط اینترنت و تلفن همراه بیشتر شده است و بسیاری از دعاوی مطروحه با موضوع تهدید در مراجع قضایی، به این گونه شکایات اختصاص دارد؛ لذا امکان پیگیری و بررسی وقوع این نوع جرم تهدید امروزه وجود دارد. بررسی جرم تهدید تلفنی از طریق استماع مکالمات تلفنی ضبط شده در اداره مخابرات با دستور قضایی وجود دارد. مکالمات ضبط شده در محاکم قضایی نقش آماره را داشته و به قاضی در صدور رأی منصفانه کمک می‌کند، اما خود به تنهایی نمی‌تواند مدرک کافی برای صدور حکم باشد.
همچنین علاوه بر مدارک و مستندات لازم برای اثبات وقوع جرم، مدارک شناسایی شاکی و مشخصات تماس مشتکی عنه باید به صورت کامل به دادگاه ارائه شود.
شرایط تحقق جرم تهدید چیست؟
تهدید از جمله جرایمی است که تحقق آن نیاز به منجر شدن به نتایج خاص نمی باشد و به صرف تهدید شخص جرم به وقوع می‌پیوندند چه این تهدید همراه با خواسته هایی باشد چه نباشد البته دراین که تهدید از طرف چه کسی است و تهدید شوند چه موقعیتی دارد باید مدنظر قرار داده شود. به طور مثال اگر یک دختر ۵ ساله یک فرد بالغ را تهدید به قتل نماید با توجه به اینکه تهدید کننده توان چنین عملی را ندارد و در عالم واقع غیر ممکن می باشد چنین عملی جرم محسوب نمی‌شود. شرط دیگر تهدید این است که عمل تهدید باید غیر مشروع و غیر قانونی باشد به طور مثال اگر شخصی شما را تهدید به افشای ضرر مالی به طور غیرقانونی کند تهدید جرم محسوب می‌شود ولی اگر شما فردی را تهدید به شکایت حقوقی به عنوان بازپس‌گیری حقوق مالی خود کنید جرم تهدید محسوب نمی‌شود.
عناصر جرم تهدید در قانون جزا
حقوق جزایی عناصر زیر را برای جرم تهدید در نظر گرفته است:
امکان تحقق تهدید بستگی به ویژگی‌های روحی و فیزیکی و شرایط سنی و اختلاقی فرد تهدید شونده و نوع تهدید دارد.
امری که در تهدید به انجام یا ترک آن دستور داده می‌شودف باید به ذاته مغایر قانون یا مخالف میل باطنی تهدید شونده باشد.
از آنجایی که تهدید غیر عمدی وجود ندارد، تهدید باید عمدی باشد.
فعل تهدید جان و مال و شرف و آبروی فرد تهدید شونده را مد نظر داشته باشد.
انواع تهدید کدامند؟
تهدید به سه نوع ۱- ضرر نفسی ۲- ضرر مالی ۳- ضررشرفی تقسیم می‌شود.
ضرر نفسی: ایجاد هرگونه رعب وحشت و ترس در فرد مخاطب از نظر ترس جان یا ترس سلامت بدنی و ترس از ایراد صدمه جسمی را تهدید به ضرر نفسی می نامند.ضرر شرفی: هرگونه عملی که جایگاه و شان و شخصیت فرد مخاطب را به مخاطره بیندازد مثل اینکه تهدید به افشای مشکلات مالی و یا اخلاقی خود و یا نزدیکانش را ضرر شرفی می گویند.ضرر مالی: ضرری که به اموال و منافع شخصی مربوط می‌شود مثل این که شخص تهدید کند که اموال مخاطب را تخریب یا نابود خواهد کرد.افشای اسرار : هر موضوعی که برای فرد دارای اهمیت باشد و پنهان ماندن آن موضوع برای فرد مهم و افشای آن به ضرر حیثیتی ویا مالی منجر شود و فرد تهدید به افشای آن کند جرم محسوب می‌شود.
جزای تهدید درقانون مجازات اسلامی چیست؟
جرم تهدید باید ابتدا در مراجع قانونی اثبات شود. در صورتی که تمامی شرایط ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی شامل، تهدید به قتل، آسیب نفسی و شرفی و مالی، تهدید به افشای راز، درخواست وجه یا انجام کار، برقرار باشد، قاضی می‌تواند مجازات حبس از ۲ ماه تا ۲ سال یا ۷۴ ضربه شلاق را برای متهم صادر نماید.
طبق ماده ۶۶۸ و ۶۶۹ قانون، جرم تهدید جزو جرائم مربوط به حق الناس محسوب می‌شود که باید با شکواییه شاکی آغاز شده و در صورتی که شاکی رضایت دهد، در مجازات متهم تخفیف اعمال می‌شود.
مرجع رسیدگی به جرم تهدید
رسیدگی به جرم تهدید نیز مانند بسیاری از جرائم دیگر با طرح شکایت کیفری شروع می‌شود. مرجع صالح برای رسیدگی به جرائم عمومی، دادگاه عمومی واقع در محل وقوع جرم است. از آنجایی که تشخیص وقوع ارکان جرم تهدید، کاری پیچیده و مستلزم بررسی‌های قانونی است، لذا باید پیش از طرح شکایت کیفری، ضمن مشورت با وکیل کیفری از صحت وقوع جرم تهدید مؤثر اطلاع یافت.
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال