0 زبان
جرم اسید پاشی و مجازات آن
جرم اسید پاشی و مجازات آن

اسید پاشی ومجازات آن 
یکی از جرایمی که در برای آن مجازات تعیین شده است اسید پاشی می باشد که متاسفانه اسید پاشی از جمله جرایمی است که اخیرا افزایش پیدا کرده ، اگرچه قانونگذار برای اسیدپاشی مجازات تعیین کرده بود اما به دلیل اینکه جرمی است که افزایش داشته است برای پیشگیری از جرم اسید پاشی قانونگذار در تاریخ 11 دی ماه سال1397 «  قانون تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن » را تصویب کرده است که به موجب این قانون مجازات مرتکبین تشدید شده است . در این مقاله به بررسی جرم اسید پاشی و مجازات اسید پاشی می پردازیم .
با توجه به اینکه جرم کیفری اسید پاشی موجب ایجاد جراحات جبران ناپذیر مثل از بین رفتن حواس پنج گانه (بخصوص بینایی)، بافت های صورت و بعضا اندام های فوقانی و از همه مهم تر از بین رفتن زیبایی مجنی علیه می شود، به مراتب شدیدتر از جرم قتل می باشد.علت این استدلال آن است که در اغلب اوقات جرم قتل ناگهانی و بدون برنامه ریزی قبلی اتفاق می افتد ولی در خصوص اسیدپاشی مرتکب با آگاهی کامل و با سوء نیت، قصد از بین بردن حیات اجتماعی فرد مورد نظر را دارد. نتیجه آن که فرد تا آخر عمر از نعمت زیبایی، ظاهر شدن در جامعه، داشتن شغل ایده آل و حتی ازدواج محروم می شود، بنابراین در این مقاله تلاش شده است از جرم اسید پاشی یک تعریف جامع و انگیزه های افراد به این جرم و مجازات های آن به شما مخاطب گرامی اطلاع داده شود.
در تعریف اسیدپاشی می توان بیان کرد: پاشیدن عمدی هرنوع ماده شیمیایی سوزاننده مانند اسید بر روی بدن دیگری را اسیدپاشی می گویند. در این جرم مرتکب با انگیزه های مختلف به منظور کریه المنظر کردن قربانی عمل می نماید و باعث می شود فرد هر روز هزاران بار بمیرد
انگیزه های اسید پاشی
انگیزه های فرد اسیدپاش بسیار متغیر می باشد که در ذیل به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.
مختل کردن زندگی بعد از طلاق: اختلافات خانوادگی و انگیزه وارد کردن صدمه و آسیب به همسر سابق وی یا اسید پاشی از جانب همسر اول به صورت همسر دوم و یا شوهر از مصادیق این جرم می باشد.
انتقام گیری عاشقانه: این فرض غالبا وقتی محقق می شود که پسر از جانب دختر با پاسخ منفی رو به رو می شود. معمولا جدایی برای دختر یا پسری که مدتی ارتباطات نزدیکی با یکدیگر داشته اند و حالا به دلایل درست یا غلط از یکدیگر جدا شده اند قابل هضم نخواهد بود. نتیجه آنکه فرد با اسیدپاشی سعی در اقناع حسادت و انتقام جویی می نماید.
انگیزه ناموسی: در برخی موارد فرد یا خویشاوندان وی که تحت مزاحمت تلفنی یا تجاوز جنسی قرار گرفته اند به منظور انتقام از مزاحم یا متجاوز، مبادرت به اسیدپاشی می نمایند.تهدید به اسید پاشی به منظور زورگیری یا اخاذی: افراد به منظور اخاذی یا زورگیری با تهدید به اسیدپاشی، اموال غیر را تصاحب می کنند.
وجود انگیزه های دینی و مذهبی: عده ای در راستای مبارزه با بدحجابی به صورت خودسرانه شروع به اسیدپاشی به صورت زنان نمودند که نه تنها توفیقی در این امر کسب نکرده و نخواهند کرد بلکه توسط قوه قضائیه نیز محکوم شده اند.
وجود انگیزه سیاسی و تروریستی: گاها بعضی از تشکل ها و حزب ها برای زهرچشم گرفتن و حذف رقبا با اجیر کردن افردا اقدام به حمله با اسید به رقبای خود می نمایند.کینه های قدیمی: بعضا رفتار و اعمالی میان دوستان یا حتی آشنایان پدیدار می شود که افراد در آن برهه زمانی از اقدام تلافی جویانه خودداری کرده و در سالیان بعد با شعله ور شدن آتش کینه و انتقام، دست به جبران شدیدتر می زنند.
مجازات اسید پاشی
مجازات اسید پاشی زمانی که کسی مرتکب اسید پاشی شود و شاکی نداشته باشد و یا شاکی از قصاص گذشت نماید و یا به هر علتی قصاص انجام نشود :
مرتکب جرم اسید پاشی علاوه بر پرداخت دیه  طبق مقررات به مجازات ذیل محکوم می گردد :
در مورد جنایت بر نفس و جنایت منجر به تغییر شکل دائمی صورت شخص به مجازات حبس تعزیری درجه یک محکوم می شود .
در مورد جنایت بر عضو اگر موجب مرض دائمی یا فقدان یکی از حواس مجنی علیه یا قطع یا از کار افتادن عضوی از اعضای شخص گردد به مجازات حبس تعزیریدرجه دو حکم داده  می شود .
اگر موجب نقصان یا ضعف دائم یکی از اعضای بدن یا منافع آن و یا باعث از بین رفتن قسمتی از عضو گردد ، بدون آنکه عضو از کار بیفتد به مجازات حبس تعزیری درجه سه محکوم می شود .
اگر موجب صدمه بدنی دیگری بشود به مجازات حبس تعزیری درجه چهارم  محکوم خواهد شد .
جنبه عمومی رسیدگی به جرم
از سوی دیگر گاه ممکن است قربانی یا به اصطلاح مجنی علیه اقدام به گذشت نماید. در این صورت بیم تجری مرتکب و رواج اسیدپاشی در جامعه خواهد رفت، فلذا نیاز به مداخله مدعی العموم می باشد.
از این رو مدعی العموم در نظر گرفت در صورت رضایت شاکی خصوصی و یا نداشتن شاکی خصوصی، علاوه بر پرداخت دیه در مواردی که جنایت بر نفس واقع یا سبب تغییر شکل دائمی صورت می شود، مجرم به حبس تعزیری درجه یک (۲۵ سال حبس) محکوم شود.
از سوی دیگر قانون گذار سعی در تعریف مواردی تحت عنوان مجرمانه محاربه و افساد فی الارض می باشد که یکی از آن موارد اسیدپاشی است. البته مخالفان با استناد به مصادیق محصوره در تعاریف محاربه و افساد فی الارض بیان می دارند که نه اسید به عنوان سلاح شناخته می شود و نه اسیدپاشی امنیت کل جامعه را در غالب محاربه به خطر می اندازد.
در پاسخ، موافقان معتقدند که با توجه به رواج اسیدپاشی و آثار مخربی که بر قربانی بار می کند، این ماده شیمیایی به مراتب خطرناک تر از سلاح سرد یا گرم بوده و با اقماض می توان آن را سلاح به کار برد. از سوی دیگر ایجاد رعب و وحشتی که جرم اسیدپاشی برای افراد جامعه بالاخص بانوان، در چند سال گذشته ایجاد کرده غیرقابل انکار بوده و خواه ناخواه باعث سلب امنیت بخش عظیمی از مردم جامعه شده است.
چگونگی مقابله با جرم اسید پاشی
یکی از راه های کنترل و کاهش جرم اسیدپاشی محدودیت دسترسی و خرید و فروش اسید می باشد. در این خصوص کار به جایی رسیده است که افراد به وسیله صفحات اجتماعی مجازی اقدام به ثبت سفارش و خرید و فروش اسید می نماید.
نفی خشونت علیه زنان راهکار مناسب دیگری در راستای حمایت از بانوان و جلوگیری از ورود آسیب به این قشر می باشد. پیش بینی مجازات های بازدارنده؛ مجازات قصاص در عین حال که ساده به نظر می رسد خود مسبب ترویج خشونت در جامعه خواهد بود و تجربه اجرای این مجازات نشان داده است که در پیشگیری علیه جرایم، گزینه کاربردی مناسبی نخواهد بود.
به واقع شدت مجازات به تنهایی عامل بازدارندگی نمی باشد بلکه کیفیت و نحوه اجرا و توجه به وضعیت شخصی و روانی بزه کار همه در تعیین جرم می بایست در ترازو عدالت سنجیده شود.
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال