0 زبان
جرم تهدید در فضای مجازی
جرم تهدید در فضای مجازی

انواع تهدید در فضای مجازی و مجازات آن
بی شک یکی از مهم ترین سرمایه های هر فرد ، آبرو ، اعتبار ، حرمت و احترام وی در فضای جامعه ، خانواده ، دوستان و محیط کاری وی می باشد که به هیچ دلیل ، نباید این آبرو مورد خدشه قرار گیرد . در دین مبین اسلام نیز حفظ آبرو و احترام و شخصیت مومنان نیز در درجه ای والا از اهمیت قرار گرفته است و افراد توصیه به رعایت آن شده اند .
با این وجود ، متاسفانه هستند اشخاصی که همواره تهدیدی برای آبرو و حرمت دیگران ایجاد می کنند و از هر طریقی برای آبروریزی از اشخاص دیگر استفاده می کنند . به خصوص در زمان حاضر که با گسترش فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی آبروریزی و هتک حیثیت و حرمت دیگران در این فضا به طور مکرر صورت می گیرد . به همین دلیل ، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که جرم تهدید به آبروریزی در فضای مجازی چه مجازاتی دارد و نحوه شکایت و رسیدگی به آن به چه صورت است ؟ 
داده کاوی
هر شخص با ایجاد حساب کاربری در فضای مجازی، اطلاعات شخصی خود را ارائه می دهد. شرکت ها داده های مربوط به رفتار کاربران را جمع آوری و ذخیره می کنند تا با استفاده از آن، تبلیغات بهتری به کاربران خود ارائه دهند و گاهی، داده های کاربران را بدون اطلاع و رضایت آنان به اشتراک می گذارند.
تلاش های فیشینگ
فیشینگ یکی از متداول ترین راه های تلاش مجرمان برای دستیابی به اطلاعات شخصی است که اغلب به صورت حمله به ایمیل، تماس تلفنی یا پیام متنی از یک سازمان قانونی، افراد را فریب می دهد. در آگوست ۲۰۱۹، یک کمپین گسترده فیشینگ به عنوان یک سیستم احراز هویت دو عاملی، موجب شد کاربران به یک صفحه جعلی در اینستاگرام وارد شوند.
به اشتراک گذاری بدافزار
بدافزار (نرم افزار مخرب) برای دستیابی به رایانه ها طراحی شده است. هنگامی که بدافزار به کامپیوتر کاربر نفوذ کند؛ برای سرقت اطلاعات (جاسوس افزار)، اخاذی (باج افزار) یا سود تبلیغات (بدافزارهای تبلیغاتی) استفاده می شود. پس از به خطر افتادن یک حساب (غالبا با گرفتن رمزهای عبور از طریق حمله فیشینگ)، مجرمان اینترنتی می توانند با در اختیار گرفتن این حساب، بدافزار را به همه مخاطبین کاربر توزیع کنند.
حملات بات نت
ربات های شبکه های اجتماعی اکانت های خودکاری هستند که پست ها را ایجاد یا دنبال می کنند. گروه بزرگی از ربات ها می توانند شبکه ای تشکیل دهند که به آن بات نت می گویند. ربات ها و بات نت ها، برای سرقت اطلاعات، ارسال اسپم و حملات کمکی به مجرمان سایبری جهت دسترسی به دستگاه ها و شبکه های مردم، استفاده می شود.
براساس قانون مجازات اسلامی و قانون جرایم رایانه‌ای، تهدید، ایجاد هراس برای اخاذی مالی و یا کام‌جویی‌های غیراخلاقی در موبایل و یا شبکه‌های اجتماعی قابل‌پیگیری حقوقی است.
اگر کسی شما را در نرم افزار‌های شبکه اجتماعی یا تلفن‌همراه یا ایمیل تهدید کرد، باید بدانید تمام این محتوا‌ها در دادگاه به عنوان دلیل از شما و علیه شخص تهدیدکننده پذیرفته خواهند شد.
دادگاه، با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان حوزه فناوری اجرا خواهد شد، صحت مدارک شما را بررسی کرده و در صورت تأیید، ملاک و مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت.
پس اگر از جانب کسی با تهدیدی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی مواجه شدید، می‌توانید از طریق دادسرا اقدام کرده یا از طریق سایت پلیس فتا موضوع را پیگیری کنید.
نقض حریم خصوصی از منظر حقوقی
برخی از عواقب نقض حریم خصوصی از منظر حقوقی:
در ماده ۶۶۹قانون مجازات اسلامی، هرگاه کسی دیگری را تهدید به قتل یا ضرر‌های نفسی یا شرفی یا مالی یا افشای سرّ کند و تقاضای وجه یا انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد به ۷۴۴ ضربه شلاق یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.تهیه و توزیع مخفیانه فیلم یا عکس فرد در فضای مجازی؛ مشمول ماده ۵ قانون مجازات فعالیت‌های غیر مجاز اشخاص در امور سمعی و بصری بوده و فرد به ۲ تا ۵ سال حبس و ۱۰ سالمحرومیت از حقوق اجتماعی و ۷۴۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.طبق مواد ۱۶ و ۱۷قانون جرایم رایانه‌ای، هرکس، صوت، تصویر یا فیلم خصوصی و خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت وی، منتشر یا در دسترس دیگران قرار دهد‌؛ یا پس از تغییر و تحریف مبادرت به انتشار آن کند؛ به نحوی که منجر به ضرر یا هتک حیثیت وی شود؛ به حبس از۹۱روز تا ۲ سال و جزای نقدی محکوم خواهد شد.طبق ماده ۱۴ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، چنانچه اطلاعات درخواست شده مربوط به حریم خصوصی افراد در زمره اطلاعاتی باشد که با نقض احکام مربوط به حریم خصوصی تحصیل شده است؛ درخواست دسترسی باید رد شود.طبق ماده ۱۶ قانون مذکور، در صورتی که در اختیار گذاشتن اطلاعات درخواست شده، جان یا سلامت افراد را به خطر بیاندازد یا متضمن خسارت مالی شود، باید از این کار امتناع شود.تبصره ماده ۲۱ این قانون:در صورت انتشار اطلاعات، اشخاص حقیقی و حقوقی حق دارند مطابق قواعد عمومی مسئولیت های مدنی، مجازات ورود به حریم خصوصی را مطالبه نمایند.
قابل گذشت بودن جرم تهدید در فضای مجازی
آیا جرم تهدید در فضای مجازی یک جرم قابل گذشت است؟آیا با اعلام رضایت و گذشت شاکی در خصوص اتهام تهدید در فضای مجازی، پرونده کیفری مربوطه بسته میشود؟
مطابق ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی، جرم موضوع ماده ۶۶۹ قانون مرقوم، قابل گذشت معرفی گردیده است. لذا میتوان گفت نظر به قابل گذشت بودن جرم تهدید در فضای مجازی اعلام رضایت و گذشت شاکی موجب مختومه شدن پرونده کیفری میگردد.
نکته: جرایم غیرقابل گذشت به آن دسته از جرایم گفته میشود که رضایت شاکی به دلیل وجود جنبه عمومی برای آن جرم، موجب مختومه شدن پرونده کیفری نمیشود. یعنی علی رغم اعلام رضایت و گذشت شاکی، همچنان از حیث جنبه عمومی به پرونده رسیدگی میشود.
مراحل رسیدگی به جرم تهدید در فضای مجازی
نخستین گام برای طرح و اقامه دعوای کیفری جرم تهدید در فضای مجازی، تنظیم شکواییه میباشد. سپس میبایست این شکواییه را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمود. سپس حسب ارجاع، نوبت به طی نمودن مراحل پیش رو در دادسرای جرایم رایانه ای یا دادسرای عمومی و انقلاب، پلیس فتا و دادگاه کیفری دو خواهد بود. بهترین توصیه به شما عزیزان این است که از ابتدای تشکیل پرونده کیفری و طرح شکایت با موضوع اتهام جرم تهدید در فضای مجازی وکیل کیفری و متخصص جرایم رایانه ای اتخاذ نموده و پیگیری های قانونی لازمه را به وی بسپارید.
 
 
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال