0 زبان
جعل امضای چک چه مجازاتی دارد؟
جعل امضای چک چه مجازاتی دارد؟

مجازات جعل امضای چک چیست؟
چک یکی از اسناد رسمی محسوب می‌شود که و در روابط اقتصادی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و مانند هر سند رسمی دیگر اگر مورد جعل واقع شود، مرتکب این کار مجرم خواهد بود و در قانون مجازات‌هایی برای جاعل در نظر گرفته شده است، در اینجا خواهیم دید مجازات جعل امضای چک چه خواهد بود.
جعل امضای چک
در رابطه با جعل امضای چک می‌توان گفت که جعل جرمی است که از زمان پیدایش اسناد در جوامع رخ می‌داده است و به خاطر اهمیت روز افزون این اسناد افرادی اقدام به جعل کرده تا از آن‌ها در رسیدن به اهداف خود استفاده کنند و، چون در این جرم آسایش و نظم عمومی جامعه از بین می‌رود و در نتیجه ضرر مالی به افراد وارد شده، قانون این کار جعل را بدون مجازات نگذاشته است.
پایه و اساس جرم جعل چک این است که جاعل می‌خواهد فرد دیگری را به اشتباه بیندازد و او را فریب دهد تا با ارائه چک جعلی او را وادار کند، مالی را در اختیار او قرار دهد، بنابراین چک و امضا دیگری را جعل می‌کند تا از اعتبار او سوء استفاده کند.
قانون دست بردن در چک را جرم می‌داند که ممکن است حتی دست بردن در مبلغ چکی باشد که از قبل امضا شده است که این کار نیز جرم خواهد بود، همچنین جعل امضا دیگری نیز از مصادیق جرم جعل چک است و جعل کننده امضا معمولا کسی خواهد بود که با امضای صاحب چک آشنا است و چک را سرقت و امضا را جعل کرده است.
مجازات جعل امضای چک در قانون
در ماده‌ی ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی، مصادیق جرم جعل مشخص شده است که از جمله؛ ساختن سند و جعل امضا یا مهر دیگری و خراشیدن و تراشیدن، یا تغییر در تاریخ سند جرم محسوب شده است، در این ماده مرتکب جعل چک، علاوه بر اینکه باید خسارتی را که از راه جعل چک به کسی وارد کرده جبران کند، طبق قانون به شش ماه تا دو سال حبس و سه تا دوازده ملیون ریال جزای نقدی محکوم می‌گردد.
از آنجا که چک یک سند خصوصی محسوب میشود، قانون به دارندگان دسته چک توصیه کرده که تا حد ممکن آن را در دسترس دیگران قرار ندهند تا کسی از آن استفاده نکند یا از قبل اقدام به امضا کردن چک بدون قرار دادن مبلغ در آن نکنند تا کسی با استفاده از این چک مبادرت به امر کلاهبرداری از دیگران نکند.
قانون به دارندگان چک توصیه می‌کند که خود با بی توجهی زمینه سوء استفاده دیگران را از چک خود فراهم نکنند تا درگیر مسائل قضایی بعدی این مشکل نشوند و تا حد ممکن در نگهداری مناسب دسته چک خود کوشا باشند تا مورد جعل دیگران قرار نگیرند
چگونه از جعل امضا در چک پیشگیری کنیم؟
امضا‌های خیلی شلوغ و پیچیده نداشته باشید
اگر امضایتان ساده باشد به راحتی جعل می‌شود و اگر امضایتان بسیار شلوغ و پیچیده باشد متصدی بانک نمی‌تواند هنگام ازدیاد ارباب رجوع دقت کند و باز هم جاعلان می‌توانند جعل امضا نمایند. بهتر است امضای شما با نوشتن نام و نام خانوادگیتان همراه باشد، در این صورت جعل امضا برای جاعلان سخت است، زیرا دستخط هر فرد مختص اوست و نوشتن نامتان، خود دربردارنده گونه‌ای سبک خاص است.
مبلغ چک را به ریال، تومان، عدد و حروف بنویسید
برای نوشتن چک مبلغ را به رقم و حروف و ریال و به تومان بنویسید و از مسخره شدن توسط افراد دیگر برای حساسیتتان در هنگام نوشتن چک نهراسید.
روی مبلغ چک، چسب شیشه‌ای بچسبانید
روی مبلغ قابل پرداخت در نوشتن چک چسب شیشه‌ای بچسبانید و با سر ناخن خود آن را به کنده شدن حساس کنید. هر چند جاعلان راه کندن چسب را از چک می‌دانند، اما چسب زدن شما کار آن‌ها را سختوگاهی غیر ممکن می‌سازد.
تمامی چک‌ها را با یک قلم بنویسید
از خودکار به جای هر نوع قلمی برای نوشتن چک استفاده کنید، چون رنگ هر خودکاری ولو اندک با خودکار‌های دیگر متفاوت است و این تفاوت رنگ، جعل را سخت می‌کند.
از نوشتن چک در وجه حامل خودداری کنید
از نوشتن چک در وجه حامل بپرهیزید. هیچ گاه قبل از صدور چک هایتان آن‌ها را امضا یا مهر نکنید و همیشه هنگام صدور چک مواردی، چون تاریخ، مبلغ و... را کامل کنید و سپس آن را مهر و امضا نمایید. در ته برگ دسته چک نیز آنچه را در برگه‌های چک می‌نویسید، بنویسید.
از شعبه بانک مربوطه درباره حساب افرادی که از آن‌ها چک می‌گیرید، اما شناختی نسبت به آن‌ها و میزان اعتبارشان ندارید، اطلاعاتی دریافت کنید. برای قبول چک‌های تضمینی، رمزدار و مسافرتی نیز قبل از معامله، با شعب بانکی نزدیک محل، درباره اصالت و جعلی نبودنشان تحقیق کنید.
تاریخ چک را افقی، عمودی، به عدد و به حرف بنویسید
تاریخ چک باید به صورت افقی و عمودی به صورت عددی و به حروف نوشته شود. همچنین جلوی تمامی قسمت‌های پر شده را ببندید و هنگام امضای چک، نباید آثار امضا روی برگه‌های دیگری از دسته چک باقی بماند.
صدور چک سفید امضاء مطلقا ممنوع!
از صدور چک‌های سفید امضاء حتی برای نزدیکان و اقوام و آشنایانتان بپرهیزید.
هنگام به سرقت رفتن اوراق بهادار و چک هایتان سریعا بانک مربوطه مراجعه کنید و سپس مراجع انتظامی و قضایی را مطلع کنید و از آن‌ها آگاهی‌ها و راهنمایی‌های لازم را کسب کنید.
 
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال