0 زبان

مفهوم و جهات ابطال سند و معامله

مفهوم و جهات ابطال  سند و معامله
مفهوم و جهات ابطال سند و معامله

بطلان معامله یا قرارداد به چه معناست؟
بطلان معامله یا قرارداد، در واقع وضعیتی است که باعث محرومیت طرفین از آثار قرارداد می گردد. فی الواقع بطلان به معنای این است که حالتی بوجود می آید که بر اساس آن، عقد از ابتدا بوجود نیامده است خواه این عدم وجود در اثر تراضی طرفین باشد خواه در نتیجه بروز عوامل دیگر چرا که ممکن است عقود، بعد از تشکیل شدن بنا به دلایلی من جمله، عدم اهلیت هر یک از طرفین، فقدان قصد انشای طرفین و … از اساس، باطل تلقی گردند. در این مقاله به بررسی عوامل بطلان معامله می پردازیم.
ماده ١٩٠ قانون مدنی مقرر نموده است:
برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی است:
قصد طرفین و رضای آنهااهلیت طرفین موضوع معین که مورد معامله باشدمشروعیت جهت معامله”
بنا بر ماده فوق، معامله ای صحیح است که دارای شرایط مذکور باشد، بنابراین هر معامله ای که فاقد یک یا چند شرط از شرایط فوق الذکر باشد، باطل تلقی می گردد.
عوامل بطلان معامله عبارتند از:
انجام معاملاتی که فاقد قصد باشند
اگر در انجام معامله ای، قصد طرفین به هر ترتیبی وجود نداشته باشد، آن معامله باطل می باشد. بطور مثال می توان اینگونه بیان نمود که اگر فردی در حالت بیهوشی و یا مستی، اقدام به انجام معامله ای نماید، بدلیل آنکه در لحظه انجام معامله، فاقد قصد بوده است، آن معامله باطل خواهد بود چرا که یکی از شرایط اساسی صحت معامله که همانا داشتن قصد و رضای انجام معامله است، وجود نداشته است.
هم چنین اگر قصد طرفین معامله از انجام معامله، یکسان و واحد نباشد، مجددا آن معامله نیز باطل خواهد بود مانند اینکه یکی از طرفین قصد خرید پارچه کتان را دارد و طرف دیگر قصد انجام معامله پارچه ابریشم را دارد.
این موضوع در ماده ١٩١ قانون مدنی بدین نحو تصریح گردیده است:
“عقد محقق می‌شود به قصد انشاء به شرط مقرون بودن به چیزی که دلالت بر قصد کند.”
مطلب مرتبط: اعلام بطلان معامله به جهت در رهن بودن ملک
*فقدان اهلیت هر یک از طرفین در معامله
یکی دیگر از شروط صحت هر معامله ای، اهلیت طرفین معامله می باشد.
ماده ٢١٠ قانون مدنی بیان نموده است:
“متعاملین باید برای معامله اهلیت داشته باشند.”
اهلیت بر دو قسم است:
اهلیت تمتع (توانایی دارا شدن حق)اهلیت استیفا (توانایی اجرا و استفاده از حق)
برای اینکه فردی واجد اهلیت باشد، می بایست، بالغ، عاقل و رشید محسوب گردد. در صورت فقدان هر یک، فرد فاقد اهلیت محسوب می گردد. در ماده ٢١٢ قانون مدنی، این مساله بدین نحو بیان گردیده است:
“معامله با اشخاصی که بالغ یا عاقل یا رشید نیستند به واسطه عدم اهلیت باطل است.”

همانگونه که مستحضرید، سن بلوغ در پسر ١۵ سال تمام قمری و در دختر ٩ سال تمام قمری است و سن رشد نیز ١٨ سالگی می باشد. منظور از رشد یا سن رشد، رسیدن به زمانی است که فرد دارای تکامل عقلانی گردیده و بتواند مصالح و منافع و سود و زیان خود در انجام هر معامله ای را تشخیص دهد. بنابراین اگر فردی هم بالغ و هم رشید شد، میتواند در امور مالی خود هر گونه دخل و تصرفی نماید اما اگر فرد در فاصله بین سنین بلوغ و رشد، بخواهد در امور مالی خود دخل و تصرف نماید، می بایستی از دادگاه حکم رشد اخذ نماید.
*فقدان شرایط مربوط به موضوع معامله
موضوع و مورد معامله باید مالیت داشته باشد و متضمن منفعت عقلایی مشروع باشد.
ماده ٢١۶ قانون مدنی نیز مقرر نموده است:
“مورد معامله باید مبهم نباشد مگر در موارد خاصه که علم اجمالی به آن کافی است.”
در صورتی که هر یک از شرایط فوق الذکر نسبت به مورد معامله وجود نداشته باشد، معامله باطل می باشد. بنابراین نتیجه اینکه مورد معامله باید مالیت داشته باشد. یعنی اینکه دارای ارزش اقتصادی و داد و ستد باشد.
همچنین مورد معامله باید دارای منفعت عقلایی باشد که البته این امر، نسبی است و بسته به نظر و دیدگاه طرفین معامله متفاوت است مثلا ممکن است که از دیدگاه عموم، آلبوم خانوادگی دارای ارزش اقتصادی و منفعت عقلایی نباشد اما برای طرفین معامله دارای ارزش مادی و معنوی باشد.
مورد معامله باید مشروع باشد یعنی اینکه با قوانین شرعی جامعه سازگاری داشته باشد بنابراین خرید و فروش مواد مخدر شرعی نیست.
مورد معامله باید معلوم باشد این امر به معنای این است که طرفین معامله نسبت به مورد معامله علم کافی داشته باشند و دقیقا مشخص باشد که چه مالی دقیقا مورد معامله واقع می شود. هم چنین قانونگذارمقرر نموده است که مورد معامله مردد نباشد یعنی اینکه بطور مثال مشخصات دقیق خانه ای که موضوع معامله است، قید گردد که کدام خانه با چه مشخصاتی مورد قبول طرفین می باشد.
نکته مهمی که می بایست مد نظر قرار گیرد این است که مورد معامله حتما باید قابل انتقال باشد و به موجب دستور قضایی یا حکم دادگاه، غیر قابل انتقال نباشد و هم چنین امکان تسلیم مورد معامله نیز می بایست وجود داشته باشد یعنی اینکه فروشنده قادر باشد که مورد معامله را تسلیم خریدار نماید چرا که اگر مال تسلیم نشود، بهره برداری از آن صورت نگرفته است.
جهت نامشروع معامله
یکی دیگر از شرایط صحت معامله این است که جهت یا انگیزه معامله اگر در آن تصریح گردد، حتما می بایست که مشروع باشد. بطور مثال خرید یک منزل به منظور تاسیس یک قمارخانه یا مرکز فساد ممنوع می باشد. نکته مهم اینکه جهت نامشروع هر یک از طرفین برای انجام معامله اگر در معامله بارز و روشن نباشد و بدان اشاره نگردد از موجبات بطلان عقد تلقی نمی شود.
تفاوت میان فسخ و بطلان قرارداد
مطابق با اصول کلی میتوان اینگونه بیان نمود که فسخ در واقع در اثر رعایت نکردن یکی از تعهدات مندرج در قرارداد بوجود می آید و یا ناشی از پایمال شدن حقوق یکی از طرفین است اما بطلان، در واقع رعایت نکردن یکی از اصول اساسی و بنیادین است که باعث میگردد که اصلا از ابتدا عقدی بوجود نیاید.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال