0 زبان

تفاوت چک تضمین شده رمز دار و چک رمز دار بانکی

تفاوت چک تضمین شده رمز دار و چک رمز دار بانکی
تفاوت چک تضمین شده رمز دار و چک رمز دار بانکی

چک تضمینی چیست؟
در ساده‌ترین تعریف می‌توانیم بگوییم چک تضمینی چکی است که توسط خود بانک شما یا یکی از شعب آن به تقاضای شما صادر می‌شود و پرداخت وجه آن چک توسط بانک مورد نظر تضمین می‌شود. برای صدور چنین چکی نیازی به دسته چک ندارید بلکه می‌توانید با مراجعه به بانک برای صدور چک تضمینی یا تضمین شده درخواست دهید. برای وصول این چک نیز می‌توان به راحتی از طریق هریک از شعب بانک مورد نظر اقدام کرد.

معمولا چک تضمین شده رمزدار در وجه حامل صادر می‌شود و قطعا اعتبار آن توسط بانک صادرکننده تامین خواهد شد. در واقع آنچه که باعث اعتبار چک تضمینی می‌شود این است که در زمان صدور این چک مبلغ آن از حساب درخواست کننده کم می‌شود، بنابراین چک حکم پول نقد را دارد و حامل این چک می‌تواند به راحتی آن را به شعب بانک صادر کننده تحویل داده و پول دریافت کند.
قوانین چک تضمینی به چه صورت است؟
فرد درخواست دهنده چک و یا پشت نویس‌ها حق ندارند پرداخت وجه چک تضمین شده را مسدود کنند.
فوت، حجر و ورشکستگی صادرکننده چک اخلالی در وصول چک ایجاد نمی‌کند و در صورتی که این چک برای شخصی صادر و یا پشت نویسی شده باشد حتی طلب کاران صادر کننده چک نیز نمی‌توانند و حق ندارند وجه این چک را توقیف کنند.
همه چک‌های تضمین شده باید دارای رمز، شماره امضا، مهر شعبه بانکی و مهر صاحب امضا باشند.
چک تضمین شده برای این مصارف صادر می‌شوند: واریز به حساب‌های قرض الحسنه جاری، پس اندازه و کوتاه مدت – واریز تعهدات و دین ها، واریز به حساب دولتی – صدور حواله به شهرستان‌ها – پرداخت نقدی به اشخاص و …
مبلغ چک حتما باید به وسیله ماشین چک نویسی روی چک پرفراژ گردد.
نکته مهم در مورد چک تضمینی این است که این چک‌ها فقط توسط بانک صادر می‌شوند و پرداخت آن نیز از طریق شعب همین بانک انجام می‌شود، لذا بانک‌های دیگر حقی در مورد صدور چک تضمینی ندارند. البته این مسئله مانع وصول چک صادر شده در بانک‌های دیگر نیست، اما باید این نکته را در نظر بگیرید که در صورت وصول چک در شعب بانک صادر کننده چک تضمینی واریز آن در همان لحظه انجام خواهد شد، اما در صورتی که از بانک دیگری اقدام به وصول کنید واریز آن ۱ روز کاری زمان خواهد برد. لازم به ذکر است که چک‌های تضمین‌شده قابل‌مسدودشدن و توقیف‌کردن نیستند و ورشکستگی و فوت کسی که چک را صادر کرده است، تأثیری در وصول آن ندارد.
برای صدور چک تضمینی باید چکار کنیم؟
برای صدور چک بانکی بعد تهیه مدارک لازم باید مراحل لازم را انجام دهید. مدارک مورد نیاز برای صدور چک تضمینی شامل موارد زیر است:
فرم پرشده نمونه ۳۹۶ به عنوان درخواست صدور چک رمزدار شهری (چک تضمین شده رمزدار)
رسید دریافت یا برداشت وجه برابر با مبلغ چک تضمین شده
همچنین برای صدور چک تضمینی بعد از تهیه این مدارک باید مراحل زیر را طی کنید:
امضا بر روی سند ۳۹۶ و تحویل آن
پرفراژ سند حسابداری و تایید دریافت وجه
صدور چک تضمین شده رمزدار شهری و امضا روی ته سوش چک صادرشده
تحویل چک به مشتری
تفاوت چک تضمین شده با چک رمزدار چیست؟
«چک تضمین شده رمزدار شهری» و «چک رمزدار بین بانکی». بخاطر وجود کلمه رمزدار در هر دو عبارت گاهی شاهد این هستیم که این دو باهم اشتباه گرفته می‌شوند، در حالی که این دو تفاوت‌هایی با هم دارند.
برای شناخت تفاوت چک تضمین شده با چک رمزدار بد نیست با چک رمزدار بیشتر آشنا شویم.
چک رمزدار بین بانکی چیست؟
این چک برای انتقال پول بین دو بانک مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانند چک تضمین شده، پرداخت چک رمزدار بین بانکی نیز از سمت بانک تضمین می‌شود و این چک نیز حکم پول نقد را دارد. برای صدور این چک نیز نیاز به دست چک ندارید و باید برای صدور آن از بانک خود درخواست کنید.
یکی از تفاوت‌های چک بین بانکی با چک تضمین شده این است که چک تضمین شده می‌تواند در وجه حامل صادر شود، اما این امکان در چک بین بانکی وجود ندارد و چک بین بانکی حتما باید در وجه شخص گیرنده صادر شود.
همچنین در این چک باید شماره حساب و کد شعبه بانکی که شخص گیرنده چک در آن بانک حساب دارد در چک مشخص شود. برای نقد کردن چک بین بانکی نیز باید به شعبه بانک درج شده در چک مراجعه شود. در این صورت پول در همان روز به حساب مقصد واریز می‌گردد.
قوانین جدید درباره صدور چک تضمینی
اما در سال‌های اخیر مصوباتی در مورد چک‌های تضمینی اضافه و تمدید شده است. اکنون این مقررات به مقرراتی که در مورد چک‌های تضمینی گفتیم اضافه شده است.
بر اساس قوانین جدید همچنان چک تضمینی در وجه ذینفع صادر می‌شود و پشت نویسی و انتقال چک تضمین شده به شخص دیگر امکان پذیر نیست.
برای صدور و تحویل چک تضمینی باید فرم درخواست توسط متقاضی در شعبه و در حضور متصدی بانک پر شود و مشخصات و اطلاعات لازم در آن درج شود.
چک تضمینی تنها می‌تواند در وجه گیرنده صادر شود.
مشخصات گیرنده چک تضمینی بر حسب مورد نیاز باید روی برگ چک مشخص گردد.
وصول چک تضمینی تنها برای گیرنده امکان پذیر است.
ظهرنویسی و انتقال چک تضمین شده به افراد دیگر ممکن نیست.
ابطال چک تضمین شده در صورت درخواست متقاضی صدور یا وکیل یا نماینده وی امکان پذیر است و نیازی به ظهرنویسی آن وجود ندارد.
اعضای هیئت مدیره و هیئت عامل بانک‌ها مسئول اجرای مفاد این مصوبه هستند.
کارهایی که در صورت مفقود شدن چک رمزدار باید انجام دهیم:
در صورت مفقود شدن این سند، باید سریعا به بانک مراجعه کنید و مراحل ذیل را انجام دهید:
ابتدا باید به بانک مراجعه کرد و فرم مفقود شدن چک را تکمیل و امضاء کنید.بانک باید نسبت به احراز هویت شخص درخواست کننده در همان بان و بانک های دیگر اقدام کند.در مراحل بعدی نسبت به واریز و یا عدم واریز چک رمزدار در شعبه مورد نظر استعلام می شود.اگر بعد از استعلام گرفتن چک، آن سند نقد نشده باشد، باید نسبت به صدور مجدد آن اقدام شود و قبلی را باطل کنید. در صورت پیدا شدن آن چک توسط هر شخص دیگری، قادر به نقد شدن نمی باشد.استعلام چک رمزدار:
برای اطمینان از یک چک رمزدار، می توانید به بانک مراجعه کنید و از تقلبی بودن و یا قانونی بودن آن استعلام بگیرید و شماره سریال چک را به وسیله بانک مورد نظر کنترل کنید.
زمان و ساعت وصول چک رمزدار:
برای وصول این اسناد ساعت مشخصی در نظر گرفته شده است و خارج از آن ساعت قادر به وصول آن نمی باشید. این ساعت برای بانک ها ساعت 13 در نظر گرفته شده است و مراجعه بعد از این ساعت، کار را به روز دیگر موکول می کند.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال