0 زبان

متن قرارداد حرفه‌ای چگونه نوشته می‌شود؟قسمت پنجم

متن قرارداد حرفه‌ای چگونه نوشته می‌شود؟قسمت پنجم
متن قرارداد حرفه‌ای چگونه نوشته می‌شود؟قسمت پنجم

متن قرارداد حرفه‌ای چگونه نوشته می‌شود؟ قسمت پنجم

تفاوت میان قرارداد یا تفاهم نامه یا توافق نامه چیست؟
 
تفاوت میان قرارداد، تفاهم‌نامه، توافق‌نامه از سوالات پرتکراری است که همه‌روزه برای افرادی که به فراخور نوع فعالیتشان با آن سر و کار دارند، پیش می‌آید.
 
قبل از این که تفاوت آن‌ها را بیان کنیم، خاطرنشان می‌کنیم که عنوان اسناد تهیه‌شده ملاک تصمیم­‌گیری برای تمییز دادن این‌گونه اسناد نیست بلکه آن چیزی که ملاک تفسیر سند ایجاد شده است، متن و محتوای متون تحریر شده است؛ لذا از این جهت بسیاری از حقوقدانان، تفاوت چندانی میان تفاهم‌نامه، توافق‌­نامه و قرارداد قایل نیست.
 
با این تفاوت که اصولا تفاهم نامه برای طرفین الزام‌آور نیست، یعنی تفاهم نامه از نظر قانونی قابل استناد نیست، اما استفاده از برخی عبارات الزام‌آور می‌تواند مدعی را برای رسیدن به ادعای الزام‌آوری کمک کند. در مقابل توافق‌نامه‌ها به عنوان یک سند قانونی از الزام حقوقی بهره‌مند هستند، اما رسمیت آن‌ها از یک قرارداد کمتر است.
 
فواید نوشتن یک قرارداد
 
مهم‌ترین فایده تنطیم و نوشتن قرارداد از این جمله است:
 
پیشگیری از هرگونه اختلاف احتمالی در آینده
 
افزایش بهره‌وری و کیفیت کار
 
حفظ روابط کاری و اقتصادی به طور مستمر
 
جلوگیری از اتلاف وقت و از بین رفتن حق و حقوق طرفین
 
کاهش ضرر و زیان ناشی از مسائل بوجود آمده در حین انجام کار (موضوع قرارداد)
 
جلوگیری از اختلاف نظر‌ها در هنگام انجام کار و دعوا‌های حقوقی.
 
اگر به دنبال رابطه کاری حرفه‌ای هستید با خرید نمونه قرارداد‌های ضروری در کسب‌ و کار و آموزش کامل آن یک قرارداد کاری حرفه‌ای را در دست داشته باشد.
 
با تنظیم قراردا‌د از کسب و کار خود محافظت کنید
 
اگر طریقه نوشتن متن قرارداد را ندانید و یک قرارداد به خوبی تنظیم و نوشته نشود، چه می­‌شود؟ اگر شما در این قرارداد مبلغ قابل توجهی را هزینه کنید، آیا شرایط خروج به‌گونه­‌ای هست که شما بتوانید سرمایه­‌تان را برگردانید؟ (به عنوان مثال، آیا بندی را در قرارداد درباره زمان خروج از آن و برگرداندن سرمایه­‌تان تنظیم کرده‌­اید؟).
 
اگر طرف دیگر به برند و یا شهرت شما آسیب زد، می‌­توانید به سرعت قرارداد را خاتمه دهید؟ اگر در یک موضوع خاص که جزو مسئولیت­‌های شما محسوب می­‌شود از کسب و کارتان محافظت می­‌شود؟ آیا در دیگر موضوعات هم چنین محافظتی وجود دارد؟ آیا از برند و مالکیت معنوی شما محافظت می‌گردد؟ و یا طرف مقابل در صورت استفاده از برند شما تعهداتش مشخص است؟
 
وقتی شما و شریک تجاری جدیدتان بر روی اصول کلی توافق کردید، ممکن است بر سر جزئیات به اختلاف برخورید که در نتیجه آن یکی از طرفین اقداماتی برخلاف روح قرارداد انجام دهد. هنگامی که مفاد قرارداد به خوبی درک شوند، طرفین بهتر می­‌توانند به اهداف مندرج در قرارداد دست پیدا کنند.
 
همه مشکلات از جزییات قرارداد شروع می‌­شود. پس بهتر است قبل از امضای هر قرارداد، جزییات را یک بار دیگر بخوانید.
 
اگر هدف شما نیز از عقد قرارداد، تضمین منافع و حفاظت از کسب‌ و کارتان است همین الآن ۴۰ نمونه قرارداد ضروری کسب‌ و کار را دریافت کنید!
 
از نحوه مذاکره در جزییات قرارداد آگاهی داشته باشید
 
لازمه یک قرارداد پایدار، توجه به جزییات قرارداد است. اگر می‌خواهید زمان تنظیم قرارداد، در هزینه و زمان خود صرفه‌جویی کنید و از طرفی کارایی‌تان افزایش پیدا کند، بهتر است بر روی شرایط کلی و واضحی که وجود دارد توافق داشته باشید. قرارداد‌های پیچیده‌­تر احتمالاً منجر به افزایش زمان مذاکره بین طرفین خواهد شد.
 
شما باید درباره این نکته هم فکر کنید که چگونه می­‌توانید قراردادی داشته باشید که برای هر دو طرف منافع داشته باشد؟ همچنین باید درباره مسائلی که می­‌تواند وضعیت معامله را تغییر دهد و مسائلی که می­‌تواند موجب شکست قرارداد شود، آگاهی داشته باشید و برای پیشرفت اوضاع با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید.
 
قبل از آغاز مذاکره بهتر است یک لیست از اولویت­‌های خودتان تهیه کنید تا در حین مذاکره راحت­‌تر درباره اهداف و اولویت­‌هایتان صحبت و درباره آن‌ها مذاکره کنید.
 
در نظر گرفتن جزییات در نحوه نو‌شتن متن قرارداد چه مزایایی دارد؟
 
با آگاهی از جزییات، مزایایی به دست می‌آید که به هر یک از طرفین کمک می­‌کند تا متوجه شوند چه قسمتی از قرارداد مهم و چه قسمتی کم اهمیت است. کدام شرط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و چه مواردی را می‌توان نادیده گرفت. به همین دلیل مفاد قرارداد باید مشخص و قابل سنجش باشد.
 
پس در هر قراردادی، کار‌هایی که طرفین باید انجام دهند و تعهداتی را که باید بپذیرند و در مقابل آن چیز‌هایی که به دست خواهند آورد، باید مشخص شود.
ادامه در قسمت ششم
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال