0 زبان
کد رهگیری املاک چیست ؟
کد رهگیری املاک چیست ؟

کد رهگیری املاک چیست ؟

یکی از مراحلی که در هنگام خرید یا اجاره کردن یک خانه باید انجام دهیم، دریافت کد رهگیری آن ملک است. کد رهگیری املاک ۱۳ رقمی، از مهم‌ترین دغدغه‌های کسانی است که فرایند معامله ملک را به صورت خرید و فروش یا اجاره پشت سر می‌گذارند.

طبق مصوبه‌ای که در سال ۸۷ توسط هیئت دولت تنظیم شد، همه دفاتر مشاور املاک باید در سامانه هوشمند معاملات مسکن ثبت نام کرده و با درج کردن مبایعه نامه‌ها در این سامانه، کد رهگیری را به مشتری اعلام کنند.

براساس این سامانه، کلیه معاملات انجام شده در بازار مسکن به صورت هوشمند و سیستماتیک ثبت شده و می‌توان اطمینان یافت که معاملات انجام شده براساس ضوابط قانونی کشور است. در این صورت هیچ کدام از طرفین دیگر نمی‌تواند تغییری در محتوای معاملات ایجاد کنند. همچنین خریدار و فروشنده متعهد می‌شوند که طبق شروط قرارداد عمل کرده و حق فسخ یا تغییر قیمت را ندارند.
 
کد رهگیری املاک چیست ؟


کاربرد کد رهگیری املاک
طبق شرایط اعمال شده در این سامانه، دو طرف معامله جهت انجام هرگونه معاملات ملکی مثل خرید و فروش، رهن و اجاره در سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور اطلاعات خود را ثبت کرده و قرارداد خود را رسمی کنند.

پس از آن، سامانه یک قرارداد الکترونیکی که دارای کد رهگیری و بارکد دو بعدی است صادر کرده و در سه نسخه تنظیم می‌شود. تمامی اطلاعات لازم در مورد معامله مورد نظر توسط بارکد قابل شناسایی است و دیگر امکان جعل و کلاهبرداری وجود ندارد.

همچنین به دلیل این که این سامانه در کل کشور و به صورت سراسری است، باعث می‌شود که از فروش همزمان یک ملک به چند نفر جلوگیری شود.نمونه کد رهگیری املاک

همانطور که پیش‌تر گفتیم، کد رهگیری املاک در سمت چپ برگه‌ی چهارم مبایعه نامه است. نمونه کد رهگیری املاک را در شکل زیر می‌توانید ببینید:

 
کد رهگیری املاک چیست ؟

مزایای کد رهگیری املاک چیست؟
مهم‌ترین مزیت کد رهگیری املاک، جلوگیری از کلاهبرداری و تامین امنیت در حوزه مسکن است.

از دیگر مزایای کد رهگیری املاک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیگیری آسان معاملات ملکی: کد رهگیری نزد مراجع قانونی و قضایی دارای اعتبار بالایی است و ادعای هر یک از طرفین معامله توسط این کد قابل پیگیری خواهد بود.
جلوگیری از دخالت فروشنده در فسخ معامله: در برخی از مواقع، با افزایش قیمت ملک، فروشنده ملک معامله شده را افزایش می‌دهد، اما با صدور کد رهگیری، مالکیت انتقال یافته و فروشنده دیگر حق افزایش قیمت را ندارد.
تخلیه به موقع ملک اجاره ای: زمانی که مالک یا مستاجر جدید قصد تحویل خانه اجاره‌ای را داشته باشند، از طریق کد رهگیری املاک می‌توانند حکم تخلیه خانه را به راحتی دریافت کنند.
پیگیری دریافت مبلغ معامله: اگر خریدار، به موقع مبلغ معامله شده را پرداخت نکند، فروشنده می‌تواند از طریق کد رهگیری املاک، نسبت به پیگری آن در مراجع قضایی اقدام کند.
استعلام ملک از شهرداری: از طریق کد رهگیری املاک، می‌توانید در زمان معامله، از ویژگی‌های ملک مورد نظر اطلاع پیدا کرده و از قرار نگرفتن ملک در طرح‌های شهرداری اطمینان پیدا کنید.
نحوه دریافت کد رهگیری املاک
در صورتی که مشاور املاک هستید و قصد دریافت کد رهگیری برای مشتریان خود را دارید، در قدم نخست باید در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نام کرده و با ورود به سامانه اطلاعات لازم در مورد ملک را وارد کنید.

بعد از تایید اطلاعات و ثبت قرارداد شما، کد رهگیری از طریق پیامک برای هردو طرف قرارداد ارسال می‌شود. همچنین دریافت کد رهگیری املاک طبق قانون هیچ هزینه‌ای برای طرفین ندارد.

دریافت کد رهگیری از طریق sms
برای دریافت کد رهگیری از طریق پیام کوتاه، تنها کافی است کد ملی یکی از طرفین قرارداد و کد رهگیری قرارداد خود را با فرمِ «کدملی#کدرهگیری» به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱ بفرستید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال