0 زبان

چگونه از جعل امضا در چک پیشگیری کنیم؟

چگونه از جعل امضا در چک پیشگیری کنیم؟
چگونه از جعل امضا در چک پیشگیری کنیم؟

چگونه از جعل امضا در چک پیشگیری کنیم؟

امروزه جعل امضا چک یکی از رایج‌ترین شکایات در بانک‌ها و کلانتری‌هاست که می‌توانید با رعایت چند نکته ساده از جعل چک و اقدامات افراد سودجو و جاعل جلوگیری کنید.
معمولا جعل امضا، در زمان صدور چک قابل تصور است، زیرا بعد از صدور چک، احتمال جعل امضا کمتر است؛ بنابراین برای جلوگیری از جعل امضا چک معمولا راهکار‌های زیر پیشنهاد می‌شود:
- صاحب حساب امضایی داشته باشد که به سادگی نتوان آن را جعل کرد البته امضا شلوغ و پر خطوط هم ممکن است دردسرساز شود؛ از این جهت که هنگام تعیین اصالت بسیار سخت خواهد شد.
- امضا چک انحصاری باشد این امر باعث می‌شود که از نمونه امضا شما افراد کم‌تری مطلع شوند. برای صدور چک از خودکار اختصاصی که مخصوص تحریر و امضا چک باشد استفاده شود.

- دسته چک یا برگ چک را در دسترس دیگران قرار ندهید و معمولا به صورتی نگهداری کنید که امکان دسترسی به آن برای دیگران غیر ممکن یا سخت باشد.
امضا‌های خیلی شلوغ و پیچیده نداشته باشید
اگر امضایتان ساده باشد به راحتی جعل می‌شود و اگر امضایتان بسیار شلوغ و پیچیده باشد متصدی بانک نمی‌تواند هنگام ازدیاد ارباب رجوع دقت کند و باز هم جاعلان می‌توانند جعل امضا نمایند. بهتر است امضای شما با نوشتن نام و نام خانوادگیتان همراه باشد، در این صورت جعل امضا برای جاعلان سخت است، زیرا دستخط هر فرد مختص اوست و نوشتن نامتان، خود دربردارنده گونه‌ای سبک خاص است.
 
مبلغ چک را به ریال، تومان، عدد و حروف بنویسید
برای نوشتن چک مبلغ را به رقم و حروف و ریال و به تومان بنویسید و از مسخره شدن توسط افراد دیگر برای حساسیتتان در هنگام نوشتن چک نهراسید.
 
روی مبلغ چک، چسب شیشه‌ای بچسبانید
روی مبلغ قابل پرداخت در نوشتن چک چسب شیشه‌ای بچسبانید و با سر ناخن خود آن را به کنده شدن حساس کنید. هر چند جاعلان راه کندن چسب را از چک می‌دانند، اما چسب زدن شما کار آن‌ها را سختوگاهی غیر ممکن می‌سازد.
 
تمامی چک‌ها را با یک قلم بنویسید
از خودکار به جای هر نوع قلمی برای نوشتن چک استفاده کنید، چون رنگ هر خودکاری ولو اندک با خودکار‌های دیگر متفاوت است و این تفاوت رنگ، جعل را سخت می‌کند.
 
از نوشتن چک در وجه حامل خودداری کنید
از نوشتن چک در وجه حامل بپرهیزید. هیچ گاه قبل از صدور چک هایتان آن‌ها را امضا یا مهر نکنید و همیشه هنگام صدور چک مواردی، چون تاریخ، مبلغ و... را کامل کنید و سپس آن را مهر و امضا نمایید. در ته برگ دسته چک نیز آنچه را در برگه‌های چک می‌نویسید، بنویسید.
از شعبه بانک مربوطه درباره حساب افرادی که از آن‌ها چک می‌گیرید، اما شناختی نسبت به آن‌ها و میزان اعتبارشان ندارید، اطلاعاتی دریافت کنید. برای قبول چک‌های تضمینی، رمزدار و مسافرتی نیز قبل از معامله، با شعب بانکی نزدیک محل، درباره اصالت و جعلی نبودنشان تحقیق کنید.
 
تاریخ چک را افقی، عمودی، به عدد و به حرف بنویسید
تاریخ چک باید به صورت افقی و عمودی به صورت عددی و به حروف نوشته شود. همچنین جلوی تمامی قسمت‌های پر شده را ببندید و هنگام امضای چک، نباید آثار امضا روی برگه‌های دیگری از دسته چک باقی بماند.
 
صدور چک سفید امضاء مطلقا ممنوع!
از صدور چک‌های سفید امضاء حتی برای نزدیکان و اقوام و آشنایانتان بپرهیزید.
هنگام به سرقت رفتن اوراق بهادار و چک هایتان سریعا بانک مربوطه مراجعه کنید و سپس مراجع انتظامی و قضایی را مطلع کنید و از آن‌ها آگاهی‌ها و راهنمایی‌های لازم را کسب کنید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال