0 زبان

شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر(قسمت اول)

شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر(قسمت اول)
شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر(قسمت اول)

شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر

تمام مردان سرزمین ایران بعد از سن ۱۸ سالگی مشمول خدمت سربازی می‌شوند، اما اغلب مشمولان به دنبال روش‌هایی برای فرار از این وظیفه و گرفتن معافیت هستند، راهکار‌های مختلفی برای گرفتن معافیت وجود دارد، یکی از این روش‌ها کفالت پدر است که شرایط خاص خود را دارد.

اغلب مشمولان خدمت سربازی در ایران به دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند با استفاده از این روش‌ها معافیت گرفته و به سربازی نروند. روش‌های مختلف و شرایط خاصی برای دریافت معافیت وجود دارند که باید فرد این شرایط را دارا باشد، یکی از روش‌های کسب معافیت، کفالت پدر است که در این مطلب با شرایط آن آشنا خواهیم شد.

شرایط دریافت کفالت پدر

 
در ایران از سربازی با عنوان خدمت سربازی یاد می‌کنند که بر طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام مردان بالای ۱۸ سال ایرانی به جز موارد استثنا، را شامل می‌شود. گذراندن دوره سربازی برای کلیه مشمولان اجباری بوده و است و مشمولین قبل از پایان دوره سربازی از انجام دادن هر نوع خدمات دولتی و استفاده از برخی خدمات شهروندی محروم می‌گردند، مگر اینکه مدرک معافیت موقت داشته باشند. بیشتر مشمولان خدمت سربازی به دنبال روش‌هایی برای کسب معافیت هستند تا به خدمت سربازی نروند. روش‌های مختلفی برای کسب معافیت سربازی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

معافیت کفالت
معافیت پزشکی
معافیت تحصیلی
معافیت خاص


در این مطلب می‌خواهیم با معافیت کفالت پدر و شرایط آن به طور کامل آشنا شویم، اگر به دنبال گرفتن معافیت پدر هستید، همراه ما باشید.

کفالت پدر

 
کفالت پدر بر دو نوع است، کفالتی که با توجه به سن پدر محاسبه می‌گردد، در صورتی که سن پدر بالاتر از ۷۰ سال تمام باشد، معافیت شامل حال او خواهد شد و کفالتی که با توجه به بیمار بودن پدر اختصاص می‌یابد و شرایط سنی در آن وجود ندارد. در مورد کفالت بالای ۷۰ سال مه توضیح خاصی وجود ندارد و با رسیدن سن پدر به ۷۰ سال شامل حال فرزند می‌گردد، اما در مورد بیماری، در ادامه با انواع بیماری‌ها و شرایط کفالت پدر آشنا می‌شویم.

انواع بیماری ها، نقض عضو، معلولیت و یا محجوریت با توجه به تبصره‌های ۱و ۴ ماده ۴۴ قانون خدمت وظیفه عمومی در اظهار نظر شورای پزشکی در مورد نیازمندی بستگان مشمول به مراقبت و یا ناتوانی آن‌ها در مراقبت از مکفول ملاک می‌باشد که در ادامه آمده است: (یعنی شرایطی پدر باید داشته باشد تا پسر معاف گردد)
ضعف شدید جسمی: یا کاشکسی که بنا به دلایل و نواقص و معایب مختلف ایجاد شده باشد و توان جسمی فرد را به حدی کم کرده باشد که شخص مورد معاینه (پدر) نتواند بدون کمک دیگری کارها، حوائج و تکالیف روزانه را انجام دهد و نیاز به کمک فرد دیگر داشته باشد و همچنین عملا در مراقبت از دیگران ناتوان شده باشد.

دیابت شیرین مزمن: دارا بودن دیابت شیرین مزمن که به درمان مقاوم است و با عوارض پیشرفته چشمی، عصبی یا کلیوی و اختلال در عملکرد روزانه همراه باشد.

آکرومگالی، ژیگانتیسم، کوشینگ، آدیسون: هر کدام از این موارد به شرطی که پیشرفته باشند و عوارض جسمی یا روانی و یا علائم بالینی برای شخص ایجاد گرده باشند، به همراه سوابق معتبر پزشکی و تایید متخصص غدد داخلی.
بررسی شروط کفالت پدر

بیماری‌های مزمن پوستی شدید: در صورتی که شدید، گسترده باشند و مقاوم به درمان و همچنین باعث اختلال در عملکرد زندگی فرد شده باشند و تایید متخصص مربوطه را نیز داشته باشند، همچنین فرد سابقه بستری در مراکز بیمارستانی را به مدت ۳ بار در بیمارستان‌ها و یا مراکز نیرو‌های مسلح داشته باشد.

اسکار و کلوئید ناشی از سوختگی: که باعث اختلال در عملکرد حداقل ۲ اندام به طور کامل شده باشد و یا بیشتر از ۵۰ درصد بدن را در بر گرفته باشد و همچنین تمایل به زخم شدن و چسبندگی به اطراف را داشته و باعث اختلال در عملکرد فرد شود.

انواع نوروپاتی و میوپاتی‌های اولیه و ثانویه: که در مراحل استقرار یافته و پیشرفته باشند که منجر به ناتوانی و اختلال در ایستادن و حرکت شده اند.

همی پلژی، پاراپلژی یا کوادری پلژی: که باعث ناتوانی و اختلال در عملکرد روزانه فرد شده باشند.

پارکینسون: بیماری پارکینسون که در مراحل پیشرفته باشد و علائم بالینی واضح داشته و همچنین باعث ایجاد اختلال در عملکرد روزانه فرد شده باشد که متخصص آن را تایید نماید.

دمانس یا آلزایمر: در صورتی که بیماری در مرحله پیشرفته باشد و علائم بالینی واضحی داشته و در عملکرد روزانه اختلال ایجاد نموده باشد، به همراه تایید متخصص بیماری‌های اعصاب و روان.

مولتیپل اسکلروزیس استقرار یافته: که با نقص نورولوژیک شدید ناتوان کننده و یا عود کننده همراه شده باشد که در عملکرد فرد اختلال ایجاد می‌شود.

صرع گراندمال: جنرالیزه مقاوم به درمان با مصرف حداقل دارو، اگر حداقل فرد ۵ سال سابقه بیماری داشته و در عملکرد روزانه اش اختلال ایجاد شده باشد. با شرط ثابت شدن از مراکز درمانی نظامی و یا دانشگاهی.
ضایعات عروقی مغزی: کلیه ضایعات عروقی و مغزی به همراه نقض یا علائم عصبی شدید با عارضه پایدار که باعث ناتوانی و اختلال در عملکرد روزانه فرد شده باشد.

بیمارهی‌های روانی مزمن: که شدید و مقاوم به درمان باشند مثل اختلال سایکوتیک، خلقی و دو قطبی که سابقه حداقل سه مرتبه بستری در بیمارستان‌های روانپزشکی دانشگاهی و یا نیرو‌های مسلح را داشته باشند به همراه تایید پزشک.

انواع نقص عقلانی و کند ذهنی ها: عقب ماندگی‌ها با ضریب هوشی زیر ۳۵، به همراه اختلال عملکرد رفتاری و اجتماعی همراه با تایید مرکز تخصصی نظامی یا دانشگاهی.

بیماری ها، تروما‌ها و اعمال جراحی ستون فقرات: تمام بیماری ها، تروما‌ها و اعمال جراحی که بر روی ستون فقرات انجام شده باشد و باعث نقص عصبی حرکتی همراه با حسی استقرار یافته در دو اندام و یا اختلالات اسفنکتری به همراه فقدان ارزش کاری یک اندام شده اند.

ادامه در قسمت دوم

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال