0 زبان

شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر (قسمت سوم)

شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر (قسمت سوم)
شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر (قسمت سوم)

شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر(قسمت سوم)

تمام مردان سرزمین ایران بعد از سن ۱۸ سالگی مشمول خدمت سربازی می‌شوند، اما اغلب مشمولان به دنبال روش‌هایی برای فرار از این وظیفه و گرفتن معافیت هستند، راهکار‌های مختلفی برای گرفتن معافیت وجود دارد، یکی از این روش‌ها کفالت پدر است که شرایط خاص خود را دارد.

اغلب مشمولان خدمت سربازی در ایران به دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند با استفاده از این روش‌ها معافیت گرفته و به سربازی نروند. روش‌های مختلف و شرایط خاصی برای دریافت معافیت وجود دارند که باید فرد این شرایط را دارا باشد، یکی از روش‌های کسب معافیت، کفالت پدر است که در این مطلب با شرایط آن آشنا خواهیم شد.

معافیت کفالت پدر بیمار

 
شرایط معافیت کفالت پدر بیمار به این معنا می‌باشد که پدر فرد مشمول به خاطر بیماری‌های مانند مشکلات قلبی، دیسک کمر و … با تایید شورای پزشکی معتبر این امکان را فراهم می‌نماید که تنها فرزند پسرش معافیت کفالت پدر از طریق بیماری قلبی یا دیسک کمر را دریافت کند. یعنی شرایط کفالت پدر وقتی محیا می‌شود که فرد مشمول تنها فرزند ذکور خانواده باشد.

معافیت کفالت پدر همانطور که مشخص است به معنای معافیت پدر از کار افتاده می‌باشد، زیرا امکان دارد پدر بیمار فرد شامل شده از کار افتاده باشد. البته معافیت کفالت مادر نیز به همین روش است، ولی شرایط سن در ان وجود ندارد.

سن پدر بالای ۶۵ سال

 
فقط فرزند پسر سالم بالای ۱۸ سال پدرانی که بیشتر از ۷۰ سال سن داشته باشند، می‌توانند معافیت کفالت ۶۵ سال را بگیرند. در رابطه با سن پدر فرد مشمول شده برای معافیت باید یادآوری نماییم که با توجه به قوانین جدید دریافت کفالت پدر، افرادی که پدرشان کمتر از ۷۰ یال باشد نیز شامل معافیت می‌شود، البته پدر فرد باید بیمار یا از کار افتاده باشد و شرایط او تایید شده باشد.

کفالت پدر در صورت داشتن برادر

 
حال می‌خواهیم بدانیم که معافیت پدر با وجود داشتن برادر امکان پذیر است یا نه؟ در شرایط معافیت کفالت پدر با توجه به دفترچه نظام وظیفه عمومی فرد مشمول باید تنها فرزند پسر خانواده باشد و اگر برادر ارشد یا بالاتر از ۱۸ سال داشته باشد، با توجه به تشخیص شورای پزشکی برای کفالت باید برادر او به خاطر بیماری توانایی سرپرستی از پدر را نداشته باشد. با این وجود معافیت کفالت با دارا بودن برادر انجام می‌پذیرد.

پدر بیمار

 
همانطور که اشاره شد از شرایط اولیه معافیت کفالت پدر، سن پدر است که سن پدر باید بالاتر از ۷۰ سال باشد و یا با توجه به تایید شوری پزشکی با وجود داشتن سن کمتر از ۷۰ سال نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.

همچنین از دیگر شرایط کفالت پدر این است که فرد مشمول تنها فرد پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشد و مشمول غیبت سربازی نداشته باشد.
 

مدارک مورد نیاز

 
مشمولان برای تقاضا دادن معافیت کفالت باید مدارک مورد نیاز مبنی بر بیماری یا سن پدر و مدارک عنوان شده را ارائه دهند. در ابتدا باید مدارک اولیه تهیه شده و به سازمان نظام وظیفه عمومی تحویل شود. به منظور اطلاع دقیق از مدارک با مشاوران در این زمینه تماس بگیرید. مدارکی مثل کپی شناسنامه، کارت ملی فرد مشمول و پدر او و همچنین برگ شماره ۵ دفترچه نظام وظیفه عمومی و دیگر مدارک باید آماده و تحویل شود. بعد از تحویل مدارک زمانی تعیین می‌شود و جلسه‌ای برای رسیدگی تشکیل خواهد شد و در صورت تایید مدارک و صحت اطلاعات فرد شامل معافیت می‌شود.

کفالت پدر بزرگ

 
معافیت کفالت پدر بزرگ نیز دارای شرایط خاص خود است و فرد مشمول باید تنها نوه پسر سالم بالایی ۱۸ سال باشد و فرزندان او فوت شده باشند؛ و صلاحیت او برای نگهداری از پدر بزرگ به تایید شورای پزشکی نیروی انتظامی رسیده باشد.
 
 

شرایط معافیت در حالت کلی

 

با توجه به مطالب ارائه شده در بالا تقریبا با تمام شرایط کفالت پدر آشنا شدیم، اما می‌خواهیم جمع بندی کلی در مورد این شرایط داشته باشیم:

-در صورتی که فرزند پسر خانواده تنها فرزند باشد، نمی‌تواند از کفالت پدر استفاده کند، به جز مواردی که سن پدر ۷۰ سال تمام باشد، پدری که بیمار باشد و بیماری او ثابت شده باشد و همچنین سن فرد مشمول بالای ۱۸ سال باشد.
-تاثیر تغییرات سنی در شناسنامه پدر فرد مشمول
-تاریخ مدت زمان کفالت پدر
-چگونگی وضعیت فرزندان در زمان معافیت کفالت پدر
-فرزندی که سرپرستی مادر بدون شوهر را داشته باشد و تنها فرزند خانواده باشد.
-برادری که سرپرستی خواهر مجرد فاقد پدر را داشته باشد.
-نوه‌ای که سرپرستی پدربزرگ یا مادربزرگ بر عهده او باشد.
-اشخاصی که دارای فرزند کوچک باشند و همسرشان فوت شده باشد تا زمانی که ازدواج نکرده باشند می‌توانند از شرایط استفاده نمایند.
-فرزندان و خانواده شهدا و مفقود الاثر‌ها تحت کفالت پدر بوده و معاف هستند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال