0 زبان

چه کسی اقساط وام را بعد از مرگ پرداخت می‌کند؟(قسمت دوم)

چه کسی اقساط وام را بعد از مرگ پرداخت می‌کند؟(قسمت دوم)
چه کسی اقساط وام را بعد از مرگ پرداخت می‌کند؟(قسمت...

چه کسی اقساط وام را بعد از مرگ پرداخت می‌کند؟ (قسمت دوم)

در صورت فوت متقاضی، بازماندگان او باید این پول را به بانک پرداخت کنند مگر اینکه موقع دریافت وام، حدود دو میلیون تومان برای بیمه عمر مانده بدهکار پرداخت کنید.

عمر دست خداست، اما اگر از بانک وام گرفته باشید، بازماندگان بعد از مرگ شما باید قسط وام را پرداخت کنند؛ مگر اینکه موقع گرفتن وام، بیمه عمر مانده بدهکار خریده باشید. بیمه‌ای که نام آن را کمتر شنیده‌ایم، اما می‌تواند تاثیر زیادی در دعای خیر بازماندگان بعد از مرگ داشته باشد.

توجه داشته باشید که این هزینه‌ها مربوط به یکی از شرکت‌های بیمه است و هر شرکت جدول جداگانه‌ای برای محاسبه حق بیمه دارد. همانطور که دیدیم، هزینه حق بیمه عمر مانده بدهکار با افزایش سن متقاضی و همچنین بیشتر شدن مدت بازپرداخت اقساط، افزایش پیدا می‌کند. حق بیمه عمر مانده بدهکار به صورت یکجا و در همان ابتدا محاسبه و دریافت می‌شود.


برخی شرکت‌ها پوشش بیمه عمر مانده بدهکار را تا پایان مهلت بازپرداخت ارائه می‌کنند و بعضی دیگر برای این نوع بیمه مهلت چهار ساله در نظر گرفته‌اند. طوری که هر چهار سال یک بار قرارداد بیمه عمر مانده بدهکار باید تمدید شود.
 
 

هزینه بیمه انواع وام مسکن، ازدواج و...

 
یکی از شرکت‌های بیمه جدولی برای تعیین حق بیمه عمر مانده بدهکار ارائه کرده است. بر اساس این جدول اگر سن متقاضی را ۳۰ سال در نظر بگیریم، احتمالا وام ۱۰۰ میلیونی ازدواج با توجه به بازپرداخت هفت ساله رقمی حدود ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود. توجه داشته باشید که هر قسط این وام حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و اگر دریافت کننده آن فوت شود، پرداخت این اقساط بر عهده بازماندگان خواهد بود. مگر اینکه در ابتدای دریافت وام، با پرداخت رقمی حدود ۷۵۰ هزار تومان بازماندگان را از پرداخت ماهی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معاف کنید.


وام جعاله مسکن ۴۰ میلیون تومان است و با بازپرداخت پنج ساله، هر قسط آن حدود یک میلیون تومان محاسبه می‌شود. هزینه خرید بیمه عمر مانده بدهکار برای یک شخص ۳۰ ساله حدود ۲۸۰ هزار تومان و برای یک شخص ۴۰ ساله حدود ۴۱۶ هزار تومان و برای یک شخص ۵۰ ساله حدود ۸۰۰ هزار تومان است. با پرداخت این مبالغ در صورت فوت، دیگر لازم نیست بازماندگانتان ماهی یک میلیون تومان قسط پرداخت کنند.

وام مسکن صندوق یکم برای زوج‌های تهرانی ۱۶۰ میلیون تومان است. برای بازپرداخت این وام مهلت ۱۲ ساله و نرخ سود هشت درصدی در نظر گرفته شده. این یعنی هر قسط وام مسکن حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود که در صورت فوت متقاضی، بازماندگان او باید آن را به بانک پرداخت کنند. مگر اینکه موقع دریافت وام، حدود دو میلیون تومان برای بیمه عمر مانده بدهکار پرداخت کنید. این رقم برای اشخاص ۳۰ ساله محاسبه شده و برای آن‌هایی که ۴۰ سال سن دارند رقم آن به حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد. با پرداخت چنین هزینه‌ای در صورت فوت، شرکت بیمه تمام اقساط باقی‌مانده را به صورت یکجا به بانک پرداخت می‌کند تا بازماندگانتان نیازی به پرداخت اقساط نداشته باشند.


توجه داشته باشید که این موارد تنها نمونه‌هایی از حق بیمه عمر مانده بدهکار هستند و برای مدل‌های انفرادی محاسبه شده‌اند. از آنجا که بیمه مانده بدهکار گروهی هزینه خیلی کمتری دارد، احتمالا بانک‌ها برای بیمه وام مبالغ کمتری را درخواست خواهند کرد.

تقریبا چیزی مشابه بیمه تکمیلی درمان که در آن هرچه تعداد افراد شاغل در یک سازمان بیشتر باشد، هزینه خرید بیمه تکمیلی کمتر خواهد بود و در صورت خرید بیمه تکمیلی انفرادی مبالغ خیلی بیشتری را باید پرداخت کنید. بیمه عمر مانده بدهکار هم شرایطی مشابه دارد و اگر بانک شما را بیمه کند، حق بیمه کمتری پرداخت خواهید کرد.
 
 

مبالغ دیگری که بانک‌ها برای بیمه وام دریافت می‌کنند

 

علاوه بر بیمه عمر مانده بدهکار که برای پرداخت اقساط باقی‌مانده وام بعد از فوت متقاضی کارایی دارد، بانک‌ها مبالغ دیگری هم به عنوان بیمه وام دریافت می‌کند که یکی از آن‌ها بیمه مرهونات است. این مورد در اصل برای بیمه کردن اموالی است که در رهن بانک قرار می‌گیرند.

برای مثال موقع دریافت وام مسکن، خانه شما تا پایان مهلت بازپرداخت وام، در رهن بانک می‌ماند. شما در این مدت باید هزینه بیمه آتش‌سوزی را پرداخت کنید تا در صورت وقوع حادثه، شرکت بیمه خسارت وارد شده را بر عهده بگیرد. بیمه مرهونات در برخی بانک‌ها اجباری است.

این مورد محدود به وام مسکن نمی‌شود. هرچیزی که لازم باشد برای دریافت وام در رهن بانک قرار بگیرد باید بیمه شده باشد. هزینه بیمه آتش سوزی یک واحد ۸۰ متری رقمی حدود ۱۰۰ هزار تومان است که موقع دریافت وام برای در رهن گذاشتن سند خانه از مشتری دریافت می‌شود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال