0 زبان

نکاتی چند در خصوص بیمه شخص ثالث در حوادث رانندگی(قسمت سوم)

نکاتی چند در خصوص بیمه شخص ثالث در حوادث رانندگی(قسمت سوم)
نکاتی چند در خصوص بیمه شخص ثالث در حوادث رانندگی(قسمت...

نکاتی چند در خصوص بیمه شخص ثالث در حوادث رانندگی(قسمت سوم)

7-4-4 اِعمال جریمه به تخلفات حادثه‌ساز: به منظور ایجاد بازدارندگی در تخلفات حادثه ساز (سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز و...) در بخشی از ماده 14 آمده است: "در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت که به استناد گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه، ‏علت اصلی وقوع تصادف یکی از تخلفات رانندگی حادثه ساز باشد، بیمه گر مکلف است خسارت زیان دیده را بدون هیچ شرط و اخذ تضمین پرداخت کند و پس از آن حسب مورد از دو و نیم تا ده درصد، برای بازیافت به مسبب حادثه مراجعه کند. این امر شاید باعث عامل بازدارندگی در بعضی از متخلفین رانندگی باشد.
7-4-5 حضور نماینده بیمه‌گر در جلسات محاکم قضایی: محاکم قضایی آرای مربوط به سوانح رانندگی را بدون حضور نماینده بیمه‌گر صادر می‌نمودند که در برخی مواقع با قوانین و مقررات بیمه مغایرت داشت و از سوی دیگر رأی صادره به شرکت بیمه ابلاغ نمی‌شد و از این حیث مشکلاتی برای شرکت‌های بیمه‌گر به وجود می‌آورد، لذا بر اساس ماده 50 " کلیه مراجع قانونی رسیدگی به دعاوی مرتبط با حوادث رانندگی از قبیل دادسرا و دادگاه‎های رسیدگی کننده به دعاوی ناشی از حوادث موضوع این قانون مکلفند صندوق یا شرکت بیمه مربوط را در مواردی که صندوق یا شرکت بیمه، طرف دعوی نباشند از طرح دعوی علیه مسبب حادثه مطلع نموده، زمان تشکیل جلسات دادگاه را رسماً به آنان اطلاع دهند. هم‎چنین دادگاه مکلف است پس از صدور رأی، نسخه‎ای از رأی صادر شده را به آن‎ها ابلاغ کند. در این موارد، بیمه گر یا صندوق می‎توانند با رعایت مقررات قانون آیین دادرسی مدنی نسبت به خسارات بدنی و مالی در دعوی وارد شده یا پس از صدور رأی قطعی مطابق مقررات آیین دادرسی مدنی اعتراض ثالث کنند".
7-4-6 زمان حاکمیت قانون: بدون شک و بنا به اصل عدم عطف به ما سبق شدن قوانین، امتیازات قانون جاری در خصوص حوادث قبل از تاریخ لازم ‎الاجرا شدن آن قابل اعمال نمی‎باشد. لیکن چنانچه قرارداد بیمه پیش از لازم الاجرا شدن منعقد شده باشد، ولی حادثه تحت حکومت قانون فعلی رخ دهد بیمه گر نمی‎تواند به لحاظ امری بودن آن، به استناد این‎که آثار قرارداد‎ها تابع زمان تنظیم است، از عهده جبران خسارت امتناع کند.

7-5- مقررات کیفری
ماده۵۹ ـ عدم پرداخت حقوق قانونی صندوق از سوی بیمه گر یا نمایندگی آنان، مصرف درآمدهای صندوق در غیر از موارد مصرح قانونی و همچنین عدم اجرای تکالیف مقرر در مواد ۴۵ و ۴۶ و ۴۸ این قانون علاوه بر تخلف اداری یا انتظامی در حکم دخل و تصرف در وجوه عمومی است.
ماده۶۰ ـ فروش هر نوع بیمه نامه یا مبادرت به عملیات بیمه گری یا نمایندگی بیمه بدون مجوز قانونی، در حکم کلاهبرداری است و مرتکب علاوه بر مجازات کلاهبرداری، ضامن جبران خسارت وارده حسب مورد به زیان‎دیده یا صندوق به نرخ روز جبران می‎باشد.
ماده۶۱ ـ هرکس با انجام اعمال متقلبانه مانند صحنه سازی صوری تصادف، تعویض خودرو یا ایجاد خسارت عمدی، وجوهی را بابت خسارت دریافت کند، به حبس تعزیری درجه شش و جزای نقدی معادل دو برابر وجوه دریافتی محکوم می‎شود. شروع به جرم مندرج در این ماده علاوه بر مجازات مقرر برای شروع به جرم در قانون مجازات اسلامی، مستوجب جزای نقدی درجه پنج می‎باشد.
7-5-1 مصادیق تقلب درخسارت بیمه های اتومبیل
✅جابه جائی راننده و سرنشین به‎منظور:
الف) دریافت خسارت از محل ثالت اتومبیل، ب) فاقد گواهینامه بودن راننده
✅جایگزینی راننده به جای راننده اصلی در مواقعی که راننده زمان حادثه فاقد گواهینامه بوده یا از مشروبات الکلی و مواد مخدر و روانگردان استفاده نموده است.
✅مخدوش کردن تاریخ حادثه (در کروکی پلیس یا پذیرش بیمارستان ) به منظور انطباق تاریخ حادثه با زمان اعتبار بیمه نامه
✅ دستکاری در مدارک پزشکی "پرونده بالینی " و مدارک پزشکی قانونی و افزایش درصدهای تعیین شده دیه
✅ جابه جائی وسیله نقلیه مقصر زمانی که وسیله اصلی فاقد بیمه می‎باشد با وسیله دارای بیمه ‎نامه
✅ استفاده همزمان از بیمه ثالث وسیله مقصر و بیمه بدنه وسیله زیان‎دیده
✅جا به جائی خودرو مقصر و زیاندیده در تصادفات خسارتی یا جانی به منظور دریافت خسارت بیشتر با تبانی رانندگان
✅ خرید بیمه نامه بدنه برای خودروی تصادفی بعد از حادثه با نشان دادن خودروی مشابه از نظر رنگ و مدل وتیپ
✅ دستکاری و مخدوش کردن مدارک پزشکی،گزارش‎های پلیس و... به هنگام دریافت پرونده از مراجع و اخذ کپی و برابر اصل کردن آن‎ها
✅ استفاده از برش و اصل بیمه نامه های مفقودی با ارائه به شرکت‎های بیمه و ارائه خودروهائی که یا قبلاٌ تصادف داشته اند یا از شرکت‎های دیگر خسارت دریافت کرده ویا فاقد بیمه نامه بوده اند.
✅ جابه جائی مصدوم
✅ صحنه سازی
✅جلوه دادن فوت یا مصدومیت افراد به دلیل حوادث رانندگی در حالی‎که به دلایلی غیر از حادثه رانندگی در گذشته اند یا مصدوم شده اند.
✅ارتباط دادن صدمات قبلی با صدمات حادثه در پزشکی قانونی
✅ تطمیع نمایندگی های صدور ویا کارشناسان تصادف و دریافت بیمه نامه وگزارش از آن‎ها بعد از وقوع حادثه
✅ جابه جائی قطعات خودروی سالم بیمه شده یا قطعات تصادفی در خودروهایی که قطعاتی مثل درب‎ها ،گلگیرها، درب موتور و... پیچ و مهره‎ای است و دریافت خسارت
✅ اسیب رساندن به قسمت های از صورت با شیی تیز و شکست دندان‎ها یا بینی جهت استفاده از مبلغ بیشتری از دیه و یا نقص عضو
ماده۶۲ ـ هرگاه شخصی برخلاف واقع خود را به عنوان راننده وسیله نقلیه مسبب حادثه معرفی کند به مجازات حبس درجه هفت محکوم می‎شود؛ راننده نیز چنان‎چه در این امر تبانی کرده باشد به مجازات مذکور محکوم می‎شود.
ماده۶۳ ـ در صورتی‎که مسؤولیت مسبب حادثه مشمول تعهدات بیمه گر باشد، جز در موارد مصرح در ماده ۱۵ این قانون، مقررات مربوط به نحوه اجرای محکومیت‎های مالی در خصوص وی قابل اجراء نیست.

در زندگي شهر نشيني چه مواردي قانون گريزي محسوب مي گردد؟
بي توجهي به مقررات راهنمايي و رانندگي
بي توجهي به حقوق همسايگان مجاور
سوء استفاده از مشاغل دولتي
اخذ رشوه
بي توجهي به حقوق ديگران در صفوف گوناگون

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

اطلاعات تماس

آدرس : اصفهان، خيابان طيب، جنب پمپ بنزين، مجتمع مهتاب? ، طبقه دوم واحد??
تلفن : 03132200675, 03132200686, 03132200503
ايميل : info@akrambeheshti.ir
موبايل : 09139139163

درباره ما

موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي و وکالت اکرم بهشتي
موسسه حقوقي
وکالت
اکرم بهشتي
وکیل
دفتر وکالت
وکیل دعاوی
وکیل خانواده
وکیل تجاری
وکیل ملکی
وکیل کیفری
وکیل پایه یک دادگستری
چک
سفته
مهریه
نفقه
حضانت
خلع ید
کلاهبرداری
خیانت در امانت
مشاوره

خبرنامه

ارسال